Google obhajuje ochranu soukromí uživatelů ve službě Street View

21. 12. 2009

Sdílet

„Google bere ochranu soukromí velmi vážně a i proto jsme s Úřadem na ochranu osobních údajů v Čechách byli v kontaktu a úzce spolupracovali ještě před začátkem jízdy Street View aut. Zároveň jsme úřadu poskytli informace, o které nás žádali, abychom českým uživatelům mohli přinést službu, o níž měli již dlouhodobě zájem,“ říká Janka Zichová, PR manažerka českého Googlu a dodává: „Samozřejmě, v případě potřeby jsme otevřeni dalšímu setkání a doložení informací o službě Street View, stejně tak i o naší technologii pro rozmazávání obličejů a poznávacích značek, kterou neustále vylepšujeme.“

Google udělal v rámci služby Street View, kterou uvedl v říjnu letošního roku, hned několik opatření pro ochranu soukromí českých uživatelů:
1.    Panoramatické fotografie se jako vždy sbíraly pouze na veřejných prostranstvích, tj. tam, kde je může pořídit kdokoliv. Fotografií těchto míst, pořízené v různých formátech, už existují spousty.
2.    Před publikováním snímků se tyto materiály zpracovaly speciální technologií, která identifikuje obličeje a SPZ aut a následně je rozmaže, aby osobu nebo auto nebylo možné rozpoznat.
3.    Po uvedení funkce Street View má každý možnost snadno a rychle snímek dodatečně rozmazat nebo dokonce zcela odstranit (celý dům, osobu, dítě atd.).

Česká republika byla osmou zemí v Evropě a třináctou zemí na celém světě, kde se služba Street View, vzhledem k zájmu místních uživatelů, uvedla. „Nadále se přesvědčujeme o tom, že Češi se nových technologií nebojí, jsou jimi nadšeni a dokáží s nimi velmi efektivně pracovat. Potvrzují to i fakta: 30%ní nárůst počtu uživatelů na Mapách Google po spuštění této nové služby a jenom několik žádostí o stažení snímků,“ říká Jaroslav Bengl, produktový manažer z Google Zurich.

Již zahájení jízdy Street View aut Google, původně plánované pouze pro Prahu, zaznamenalo velký zájem českých uživatelů o nasnímání dalších měst. Google proto Čechům nabídl možnost nasnímání dalších několika historických míst nebo přírodních krás, která byla navržena a vybrána přímo uživateli v rámci projektu České Street View tipy. Do hlasování se zapojilo více než 9000 Čechů, kteří vybírali z více než jeden a půl tisíce různých tipů. Do finále se tak dostaly i historické poklady Olomouce a Českého Krumlova, které je již teď možné na Mapách Google virtuálně prohlížet odkudkoliv z celého světa.

Našli jste v článku chybu?