Google oznámil nárůst počtu žádostí o odstranění dat

Počet požadavků od zahraničních vlád na odstranění informací ze serverů společnosti Google se v období od července do prosince 2012 v porovnání s první polovinou roku zvýšil o 26 %. Vyplývá to ze statistik, které společnost zveřejnila ve čtvrtek.

Google oznámil nárůst počtu žádostí o odstranění dat


„Ve většině případů jde o informace související s politickými otázkami. Obdrželi jsme obrovské množství soudních příkazů k odstranění blogů těch, kteří kritizují představitele příslušných zemí,“ informovala ředitelka právního oddělení Susan Infantinová. „Pouze v tomto období jsme zkoumali 2 285 požadavků z různých zemí, s návrhy na odstranění 24 179 položek obsahu,“ prozradila Infantinová.

Podle ní roste počet stížností z Ruska, Brazílie a Indie, vzhledem ke změnám v místních zákonech. „Ruská strana se na nás v tomto období obrátila se 114 požadavky oproti pouhým 6 v první polovině roku 2012,“ prozradila. Informace, které byly opravdu v rozporu s místními zákony, byly odstraněny. Stále více žádostí přichází v souvislosti s ochranou zájmů dětí,“ dodala.

Podle Infantinové odeslala Brazílie 697 požadavků, povětšinou souvisejících s urážkami politiků v komentářích. Počet žádostí z Indie vzrostl o 90 %, většinou jde přitom o problémy územně omezené na některý z indických států.

Nejčastějším důvodem žádostí směřovaných na Google se v tomto období stalo zveřejnění a šíření kontroverzního filmu „Nevinnost muslimů“ na YouTube. Podle Infantinové se na Google s žádostmi na odstranění obsahu obrátilo v daném období celkem 20 zemí. Kromě Brazílie, Indie a Ruska například i Egypt, Jordánsko, Malajsie, Saúdská Arábie nebo Singapur.

Úvodní foto: © Jürgen Fälchle - Fotolia.com


Komentáře