Hlasité předčítání textu na čtečce elektronických knih Kindle 2 od Amazonu centrem sporu

Nová čtečka od Amazonu Kindle 2 se vyznačuje novou experimentální funkcí – převádění psaného textu do mluveného slova. Nicméně tato funkcionalita se dostala pod palbu kritiky organizací, které hájí autorská práva.


Podle nich tak Amazon přináší na trh zvukové verze původně textových knih, což je už vlastně nový produkt, který porušuje původní práva na šíření. Amazon v reakci na tuto zprávu informoval, že bude systém modifikovat tak, aby držitelé práv mohli u svých produktů rozhodnout, zda dovolí jejich převod do mluvených slov či nikoliv a údajně už začala pracovat na technických změnách, které jsou potřebné pro zmíněné nastavení.

S novou úrovní kontroly se budou moci autoři a nakladatelé sami rozhodnout, jaké jsou jejich komerční zájmy, komentovali změnu zástupci společnosti Amazon a dodali, že doufají, že řada z nich se rozhodne převod do mluveného slova ponechat. Amazon však trvá na tom, že převod textu do mluvené řeči je legální, protože při tom nedochází ke tvorbě kopií a není vyroben ani žádný derivát.

Digitální hlas ve čtečce Kindle 2 předčítá pochopitelně zatím jen anglicky a tuto funkci ocení nejen ti, kdo mají problémy se zrakem, ale třeba i rodiče malých dětí, kterým může nyní pohádky na dobrou noc předčítat sama čtečka.Komentáře