HP kupuje firmu Vertica, nabídne sofistikované datové sklady i analýzu dat

Hewlett-Packard hodlá koupit firmu Vertica, poskytovatele řešení pro datové sklady a analýzu dat. Zveřejnili to představitelé společnosti. Oznámení následuje krátce poté, co se objevily informace, že HP opouští další vývoj své datawarehousingové platformy NeoView, a kdy byly publikovány rozsáhlé plány HP na řešení datových skladů společně s Microsoftem. Cenové podmínky transakce nebyly zveřejněny.


Technologie firmy Vertica umožní HP nabídnout „sofistikované řešení pro byznys analýzy v reálném čase, které je určeno pro rozsáhlé datové sady provozované ve fyzickém, virtuálním a cloudovém prostředí.
Iniciativa ohledně koupě je připisována novému šéfovi HP Léovi Apothekerovi, který dříve působil jako CEO firmy SAP a byl u úspěšného začlenění podobně koncipovaného dodavatele – Business Objects – do struktur SAP a u výborných prodejů  analytických řešení i během recese.
Podle analytika Curta Monasha z organizace Monash Research by bylo vhodné, kdyby po firmě Vertica převzala HP i společnost StreamBase, jejímž zakladatelem je stejná osoba – Mike Stonebraker. StreamBase se soustřeďuje na řešení CEP (Complex Event Processing), jež analyzují transakční toky v IT systémech a vyhledávají nějaké vzorce nebo korelace apod. O produkty tohoto typu mají zájem především finanční instituce. Konkurenti HP, jako Oracle, IBM nebo Microsoft, už tuto funkcionalitu podporují a například zmíněný SAP připravuje produkt Business Object 4.0, jenž bude zahrnovat podporu pro CEP.Komentáře