HP nabízí ucelené řešení cloudu pro velké organizace

Skupinu nových produktů a služeb, které mají organizacím umožnit využití cloudu a přitom zajistit potřebnou úroveň bezpečnosti, výkonu a dostupnosti, představila společnost HP. Jejím základem jsou přitom takzvaný HP CloudSystem, integrovaný systém pro vytvoření, správu a využití služeb privátních a veřejných cloudů, a to i v hybridních prostředích, a HP Enterprise Cloud Services-Compute, privátní cloud poskytovaný jako služba z datových center HP.


Cloud je podle představitelů HP přirozenou součástí myšlenky Instant-On Enterprise, která vyžaduje, aby bylo IT prostředí flexibilní, automatizované a bezpečné. Poptávku po uvedených řešeních pak dokládají mimo jiné vlastním globálním průzkumem mezi zástupci vedení firem i státních institucí, z nějž vyplývá, že již za čtyři roky bude 18 % jejich IT poskytováno z veřejných cloudů a 28 % z privátních. Z průzkumu tedy podle HP mimo jiné vyplývá potřeba kvalitní správy vzniklého hybridního prostředí zahrnujícího jak cloudy, tak klasickou IT infrastrukturu.

Řešením má být právě HP CloudSystem, který kombinuje konvergovanou infrastrukturu HP s odpovídajícím softwarem pro správu cloudového prostředí. HP CloudSystem podporuje HP Cloud Maps, předkonfigurované katalogizované objekty umožňující automatické poskytování potřebných aplikačních a infrastrukturních zdrojů. Podle klientem předdefinovaných pravidel lze potřebné zdroje alokovat automaticky ve veřejném nebo soukromém cloudu tak, aby výsledek odpovídal požadavkům na výkon, shodu s legislativou i cenovým omezením. Spouštění nových služeb v rámci cloudu pak má trvat jen několik minut. Klientům, kteří již investovali do technologií konvergované infrastruktury HP, například do HP BladeSystem, HP BladeSystem Matrix, mission critical HP-UX nebo HP 3PAR Utility Storage slibuje HP snadný posun ke cloudovému prostředí.

Privátní cloud poskytovaný jako službu z vlastních datových center nabízí HP v rámci nabídky Enterprise Cloud Services-Compute. Klientům má poskytnout schopnost rychlého nasazení i škálovatelnou kapacitu, a to při splnění požadavků na bezpečnost, dostupnost i snadnost integrace. Řešení je postaveno na konvergované infrastruktuře HP a využívá také široké portfolio jejích softwarových produktů pro automatizaci a správu.

Podle představitelů HP sice cloud již běžně nabízí možnost rychlejšího nasazení nových služeb, redukci počtu IT zaměstnanců i model plateb za poskytnuté služby, ale dosud mu chybí vlastnosti, které vyžadují velké podniky. „Klienti mají stále obavy o bezpečnost, o spolehlivost, o možnost integrace se svými stávajícími systémy i z přílišného svázání s jednou technologií,“ uvedl při představování nových produktů Ian Brooks, který je v HP zodpovědný za marketing cloud computingu v EMEA. Zde vidí velkou mezeru na trhu a nová nabídka HP ji má zaplnit.

Výše uvedené technicky orientované služby doplňuje nabídka HP Cloud Discovery Workshop, v jehož rámci mají zástupci podniků i dalších organizací během jednoho až dvou dnů získat potřebné informace a ve spolupráci s lektorem vytvořit vhodnou strategii pro použití cloudu ve vlastní organizaci. Finanční řešení privátního cloudu pak nabízejí HP Financial Services.Komentáře