HP: Tisk na vyžádání způsobí revoluci ve vydávání publikací

Na konferenci Web 2.0 Summit, která proběhla zhruba před týdnem v americkém San Francisku, se nehovořilo jen o sociálních sítích, ale byl zde představen i zajímavý projekt z oblasti tiskových služeb.


Společnost Hewlett-Packard na konferenci informovala, že se rozhodla intenzivně podporovat hostované služby tzv. tisku na vyžádání, neboť ty mají podle jejích zástupců velmi perspektivní budoucnost.

Dosavadní služba MacCloud, kterou HP provozuje od února a jež umožňuje vytvořit ze zaslaného PDF souboru tištěný časopis dle požadavků zadavatele, byla rozšířena o novou službu s názvem BookPrep pro digitální tisk celých knih. Společnou filozofií těchto služeb je průběžný tisk přímo podle aktuální poptávky, díky čemuž není potřeba velkých skladů a předběžného plánování počtu kopií. Publikace a časopisy jsou pak nabízeny přímo na webových stránkách MacCloud, ze kterých si je mohou uživatelé objednat a až na základě této objednávky jsou vytištěny.

Podle Andrewa Bolwella, ředitele nových obchodních iniciativ ve společnosti HP, je tisk na vyžádání zásadním zlomem v oblasti vydávání publikací, přičemž v databázi služby BookPrep je nyní uloženo již zhruba půl milionu textů knih, které byly digitalizovány ve spolupráci společnosti Google s Michiganskou univerzitou a na které se již nevztahují autorská práva a mohou být uživatelům vytištěny na zakázku. Zda půjde skutečně o revoluci nebo další z mnoha dobrých nápadů, který se ovšem neuchytil, ukáže čas...Komentáře