Americký federální soud totiž poslal dál případ, v jehož rámci trojice uživatelů z Illinois na sociální síť podala hromadnou žalobu kvůli jejím systémům pro rozpoznávání obličejů.
Žaloba, která byla podána v roce 2015, uvádí, že funkce označování (tagování) osob na Facebooku porušuje zákon o soukromí biometrických informací (BIPA) státu Illinois, který zakazuje sběr identifikovatelných biometrických dat bez výslovného souhlasu dané osoby.
Facebook se žalobu pokusil zastavit v květnu 2016, jenže se mu to nepovedlo. Americký soudce James Donato teď rozhodl, že daný případ může pokračovat se statusem hromadné žaloby.
Žalující strana tvrdí, že tvorba a ukládání šablon obličejů pro účely automatického „tagování“ na Facebooku zákon BIPA zakazuje. Navzdory úspěchu Facebooku přesunout dějiště soudu z Illinois do San Franciska však soudce rozhodl, že „tvrzení žalobců jsou dostatečně soudržná na to, aby umožňovala férové a efektivní rozhodnutí na hromadné bázi.“
Argumenty Facebooku, že nebyla způsobena žádná „skutečná“ škoda a že daný zákon nelze použít, protože jeho servery nejsou umístěny v Illinois, Donata nepřesvědčily. Společnost se také neúspěšně pokusila tvrdit, že data, která sbírá, BIPA nepokrývá, protože tento zákon zakazuje sběr otisků prstů, „otisků“ hlasu a „geometrii rukou či tváře.“
Na základš BIPA může Facebook dostat pokutu mezi tisícem a pěti tisíci dolary za každý případ, kdy byl snímek některé osoby využit bez jejího souhlasu. Mluvčí společnosti oznámil, že „rozhodnutí soudu přezkoumává“ a dodal, že „nadále věříme, že tento případ nemá žádný význam a s vervou se budeme bránit.“
Zdroj: Techspot.com