Celkový trend v oblasti spamu tak směřuje spíše k jejímu dalšímu nárůstu. Kvalifikované odhady hovoří o tom, že v uplynulých několika letech tvořil spam až devadesát procent všech zpráv elektronické pošty. Spam přitom představuje velmi závažný problém, který rozhodně není možno podceňovat. Kromě jeho negativního vlivu na zatěžování síťových zdrojů a produktivitu práce je rovněž značnou bezpečnostní hrozbou, neboť touto cestou se šíří viry, spyware a další obdobné škodlivé kódy.
Společnost Barracuda Networks zaujímá jednu z vedoucích pozicmezi dodavateli profesionálních antispamových a antivir řešení a z této pozice se mimo jiné věnuje i pečlivému sledování globálních trendů v dané oblasti. Důležitým pomocníkem je pro ni technologie s názvem Barracuda Real-Time Protection, která představuje obohacení funkčních možností produktů Barracuda. Ty se díky ní ve výsledku nechovají jen jako samostatná zařízení, ale tvoří globální inteligentní síť schopnou mnohem efektivněji bojovat s online hrozbami. Jakmile některý z produktů Barracuda zachytí potenciálně nebezpečný nebo podezřelý kód, předá jej neprodleně do Barracuda Central, která pracuje nepřetržitě 24 hodin 7 dní v týdnu.
Touto cestou může společnost Barracuda Networks analyzovat více než miliardu zpráv elektronické pošty denně a získávat tak neprodleně informace o nových bezpečnostních rizicích i celkovém objemu spamu. Díky tomu lze průběžně vylepšovat funkční možnosti zařízení Barracuda Spam Firewall a rychle reagovat na stále rafinovanější metody, se kterými postupně rozesilatelé spamu přicházejí. Patří mezi ně například obrázkový spam, rozesílání spam zpráv ve formátu PDF, nebo zneužívání cizí identity.
Analýzy ukazují, že právě posledně jmenovaná metoda zaznamenala během roku 2008 značný nárůst a spammeři se mnoha různými způsoby snaží o zamaskování své identity, respektive o zneužívání identity řádných a nic netušících uživatelů Internetu. Spammeři také s oblibou zneužívají identitu renomovaných firem a značek, mezi něž podle zjištění Barracuda Networks patří například Microsoft, Google, Hallmark nebo McDonald. Společnost Barracuda Networks na tento trend reagovala včas a již v roce 2007 uvedla technologii Predictive Sender Profiling, díky které je možné spammery odhalovat mnohem spolehlivěji, a to na základě sledování neobvyklých či podezřelých aktivit spojených s využíváním elektronické pošty.
Důležitým doplňkem je rovněž inovativní technologie s názvem fingerprinting, s jejíž pomocí lze identifikovat různé typy škodlivého kódu v rámci spamu. Informace o nové hrozbě je poté v rámci Energize Updates okamžitě on-line přenesena do ostatních instalovaných produktů Barracuda. S využitím takovéhoto "otisku prstu" pak mohou všechna zařízení škodlivý kód ihned rozpoznat, aniž by bylo nutné danou spam zprávu nějak podrobně analyzovat. Díky tomu je celý proces velmi účinný a přitom klade daleko menší nároky na výpočetní výkon.
Nasazení těchto a dalších technologií v rámci antispam a antivir řešení společnosti Barracuda Networks tak poskytuje uživatelům značnou úroveň bezpečnosti před stále rostoucí hrozbou spamu. Poslední statistické údaje, které společnost Barracuda Networks zveřejnila v závěru roku 2008, totiž bohužel ukazují, že nadcházející rok nelze očekávat nějaký příznivý zvrat ohledně množství spamu. Podle odhadů společnosti lze očekávat, že spam bude v roce 2009 tvořit až 95% všech zpráv elektronické pošty.
Zajímavé jsou rovněž geografické údaje hovořící o tom, které státy spammeři využívají nejčastěji. V tomto směru dochází ke značným posunům a v uplynulém období se tak do nelichotivé první desítky zemí dostala například Brazílie a Turecko. Globální povaha Internetu spammerům umožňuje neustále se přesouvat do zemí, kde proti nim zatím neexistují účinná opatření, takže si vždy dokážou najít cestu k praktiky neomezenému provozování svých nekalých aktivit.