Hrozí odposlechy na internetu? Novela zákona tomu prý nasvědčuje

Zástupci tří významných profesních internetových organizací poslali předsedovi vlády České republiky otevřený dopis, v němž ho upozorňují na nedostatky, které přináší novela zákona o Vojenském zpravodajství. Ta se včera projednávala na půdě poslanecké sněmovny.

Hrozí odposlechy na internetu? Novela zákona tomu prý nasvědčuje


V otevřeném dopise, pod nímž jsou podepsáni Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, Zdeněk Zajíček z ICT Unie a Martin Semrád za neutrální propojovací uzel NIX.CZ se mimo jiné píše: "Je alarmující, že ačkoliv je deklarováno, že zařízení VOZ nebudou realizovat plošný odposlech, ze své podstaty přes ně bude nekontrolovaně procházet téměř veškerý internetový provoz.“

V dopise se dále uvádí, že ačkoliv to zákon vylučuje, bude technicky možné odposlechnout jakýkoliv provoz v síti (libovolného uživatele) pouze na základě rozhodnutí administrátora systému.

To podle autorů dopisu generuje vysoká bezpečnostní rizika v případě selhání konkrétního jedince nebo například v situaci, kdy nějaký hacker prolomí systém VOZ a využije tuto infrastrukturu ke svým cílům.

Více informací najdete přímo v otevřeném dopise.

Úvodní foto: Faber Visum - Fotolia.com


Komentáře