Hyperpropojená vozidla se budou vyrábět již příští rok

Cisco a Hyundai budou společně pracovat na hyperpropojených vozidlech nové generace, vyvinou proto bezpečnou platformu, která umožní nasazení nových chytrých řešení ve vozidlech. Cílem projektu je uspět na trhu propojených vozidel, kterých se podle analytické společnosti Gartner už v roce 2020 prodá celosvětové více než 40 milionů kusů.

Hyperpropojená vozidla se budou vyrábět již příští rok


Studie společnosti McKinsey říká, že autonomní vozidla budou v roce 2030 tvořit 15 % trhu a v roce 2040 dokonce 90 %. Již dnes moderní automobily disponují mnoha zařízeními, například adaptivním tempomatem, který nejenom udržuje rychlost, ale umí se také přizpůsobit okolnímu provozu a v případě potřeby přibrzdit.

Dále na oblibě narůstají také senzory, které dokážou rozpoznat chodce a aktivně bránit případné kolizi či čtečky dopravních značek. Vyšší integrace těchto systémů přinese v budoucnu nové možnosti, které ale budou vyžadovat robustní a vysoce bezpečnou infrastrukturu.

Společnost Cisco proto spojila své síly s automobilkou Hyundai a společně vyvinou vozidla s bezpečnou platformou, která bude vysoce konfigurovatelná a zajistí flexibilitu pro budování inovativních řešení uvnitř vozidel. Využití architektury Software Defined Vehicle (SDV) v praxi znamená nasazení integrovaného vícevrstvého bezpečnostního řešení a end-to-end síťování. To umožní propojení všech senzorů vozidla a díky integraci softwaru a hardwaru také výrazně usnadní nasazení nových služeb, které vyžadují vysokou rychlost připojení. U první generace vozidel bude tato přenosová rychlost zajištěna díky 1Gbps ethernetovému připojení.

Společnosti také zkoumají možnosti napojení vozidel do datových center společnosti Hyundai s přístupem k datům v reálném čase. Dalším plánem je také propojení vozidel do městské infrastruktury. Díky tomu by vozidla mohla komunikovat například se senzory veřejného osvětlení či parkování. 

Úvodní foto: © adimas - Fotolia.com










Komentáře