iPhone 3.0 přináší více než stovku nových funkcí

Tento týden společnost Apple vypustila preview nového softwaru pro smartphony iPhone s označením 3.0. Tato hlavní aktualizace, jejíž uvolnění je naplánováno na toto léto, slibuje množství změn zaměřené na koncové uživatele i vývojáře.


Konkrétně bylo oznámeno, že iPhone 3.0 nabídne více než stovku nových funkcí, přičemž mezi hlavní je zařazována možnost kopírování a vkládání informací (v zabudovaných aplikací), zahrnující texty, bloky HTML kódu a fotografie. Kopírovat a vkládat také bude nově možné i mezi aplikacemi a tuto funkcionalitu budou moci využít i nezávislí vývojáři pro své vlastní softwarové produkty pro iPhone.

Další výraznou novinou je rozšířená podpora MMS, která umožní přijímat a odesílat fotografie, kontaktní informace, zvukové soubory a lokaci. Aplikace hlasového záznamníku bude disponovat funkcemi sdílení a editování zvuku, technologie Spotlight rozšíří možnosti vyhledávání, vylepšení se dočká klient CalDAV pro správu událostí na serveru, přibude možnost synchronizovat poznámky přes iTunes a dále třeba podpora stereo A2DP Bluetooth, automatické vyplňování, anti-phishingová technologie nebo rozšířené rodičovské nastavení, které umožní přístup jen k vybraným funkcím.

I když finální verze softwaru iPhone 3.0 nebude k dispozici ještě několik měsíců, vývojáři již nyní mohou prozkoumat nové možnosti dostupné beta verze a počítat v chystaných aplikacích s funkcemi, které jsou v ní obsaženy. Apple také sliboval uvolnění služby označované jako push-notification, která umožňuje běh uživatelských komunikačních programů na externím serveru a uživatel je pak upozorňován v případě doručení nových zpráv. Nicméně zprovoznění této služby je stále odkládáno.

Vývojáři budou také moci ve svých aplikacích využívat funkce zabudovaného GPS modulu v iPhonu pro určování směru krok za krokem či využívat Google Maps ve vlastních aplikacích.

V souvislosti s vydáním nového softwaru Apple informoval, že platforma iPhone se stala velmi populární a že bylo od června 2007 (tedy od uvedení prvního modelu na trh) prodáno již 17 milionů přístrojů iPhone a iPhone 3G. Tyto smartphony jsou nyní dostupné v 80 zemích, přičemž v 77 z nich je možné využívat možností internetového obchodu s aplikacemi App Store. V souvislosti s vydáním nového softwaru se spekuluje i o uvolněné nového mobilního přístroje od Applu, na základě podobnosti s vydáním softwaru 2.0 v minulém roce. Tehdy byl na začátku března 2008 právě představen software iPhone ve verzi 2.0 a nedlouho poté, v červnu 2008, následovalo představení nového modelu iPhone 3G, který byl do prodeje nasazen v červenci. Dobrou zprávou pro všechny majitele iPhonů je také to, že software 3.0 bude možné nahrát i na starší modely a využívat tak všech nových funkcí.Komentáře