IBM odhaluje pět inovací, které v příštích pěti letech změní města

19. 12. 2009

Sdílet

IBM odhaluje pět inovací, které v příštích pěti letech změní města

 

IBM ve své vizi prezentuje následujících pět základních bodů:


•    Města budou mít odolnější „imunitní“ systémy.
•    Městské budovy budou vnímat a reagovat jako živé organismy.
•    Auta a městské autobusy budou jezdit bez paliva.
•    Chytřejší systémy uhasí žízeň měst po vodě a energii.
•    Města budou reagovat na krizové situace ještě předtím, než se ozve tísňové volání.

Odhaduje se, že se každý rok do měst a městských oblastí stěhuje na 60 miliónů lidí – více než milión lidí týdně. Čtvrtá výroční studie IBM Next 5 in 5 se soustředí na města, protože svět zažívá bezprecedentní urbanizaci. V loňském roce dosáhla naše planeta důležitého milníku – poprvé v historii žila ve městech většina světové populace. Města musí řešit souběžně problémy související se vzrůstající populací i zhoršující se infrastrukturou.

1. Města budou mít odolnější „imunitní“ systémy

Vzhledem k hustotě osídlení zůstanou města i nadále ohniskem přenosných onemocnění.  V budoucnu však budou zástupci institucí zodpovědných za veřejné zdraví přesně vědět, kdy, kde a jak se choroby šíří – i které čtvrti budou dále zasaženy. Vědci poskytnou představitelům měst, nemocnicím, školám a pracovištím nástroje, které jim pomohou lépe zjišťovat, sledovat, připravovat se a předcházet infekcím, jako je virus H1N1 nebo sezónní chřipka. Objeví se „zdravotnický internet,“ kde budou bezpečně sdíleny anonymní lékařské informace z elektronických zdravotních záznamů. Ty pomohou zamezit šíření nemocí a zajistí lidem lepší zdraví. IBM již spolupracuje s organizacemi po celém světě, například s Globálním zdravotnickým a bezpečnostním projektem Iniciativy pro nukleární hrozby (NTI) nebo s Blízkovýchodním konsorciem pro sledování infekčních chorob (MECIDS), na standardizaci metod sdílení zdravotních informací a analýzy případů infekčních chorob.

 

Město



2. Městské budovy budou vnímat a reagovat jako živé organismy

S rekordním tempem stěhování lidí do městských budov je třeba chytře stavět. Systémy, jež nyní zajišťují fungování budov – vytápění, vodovodní systém, kanalizace, elektřina atd. – jsou v současné době spravovány nezávisle. V budoucnu se však technologie, jež zařízení spravuje, bude chovat jako živý organismus, který dokáže rychle vnímat a reagovat, chránit občany, šetřit zdroje a omezovat uhlíkové emise. Tisíce senzorů v budovách budou  dle vize IBM monitorovat vše od pohybu a teploty až po vlhkost, kapacitu a světlo. Budovy nebudou jen koexistovat s přírodou – budou s ní spolupracovat.

Tento systém umožní provádět opravy předtím, než se něco porouchá, umožní záchranným jednotkám rychle reagovat s potřebnými prostředky a spotřebitelům i majitelům firem sledovat v reálném čase spotřebu energie a uhlíkové emise a podnikat kroky k jejich snížení.

3. Auta a městské autobusy budou jezdit bez paliva

Auta a městské autobusy již nebudou závislé na fosilních palivech. Vozidla budou využívat novou technologii baterií, které vydrží na jedno nabití dny i měsíce podle toho, jak často jezdíte. Vědci a partneři IBM pracují na vývoji nových baterií, které umožní elektromobilům ujet na jedno nabití 480 až 800 kilometrů. V současnosti je to jen 80 až 160 km.

Chytré elektrické sítě ve městech také umožní dobíjet vozy na veřejných místech a používat pro jejich dobíjení obnovitelnou energii, jako je třeba větrná energie. Díky tomu už nebudou závislé na uhelných elektrárnách. Tím se sníží emise a také omezí hlukové znečištění na minimum. IBM a dánské výzkumné konsorcium EDISON spolupracují na vývoji infrastruktury, která umožní masové prosazení elektromobilů poháněných alternativní energií.

4. Chytřejší systémy uhasí žízeň měst po vodě a energii

Každý pátý člověk nemá dnes přístup k bezpečné pitné vodě a obce kvůli špatné infrastruktuře ztrácejí alarmující množství vzácné vody – až 50 procent. Navíc má poptávka lidí po vodě v příštích 50 letech šestinásobně vzrůst. Aby města tento problém vyřešila, budou instalovat chytřejší vodovodní systémy, které omezí plýtvání vodou až o 50 procent. Města také nainstalují chytré kanalizační systémy, které nejen zabrání odtokovému znečišťování řek a jezer, ale také budou vodu čistit, aby byla pitná.

Vyspělé technologie pro čištění vody pomohou městům recyklovat a znovu lokálně využívat vodu, což omezí nároky na energii potřebnou pro přenos vody až o 20 procent. Do vodovodních a energetických systémů budou integrovány interaktivní měřáky a senzory, jež budou odběratelům v reálném čase poskytovat přesné informace o spotřebě vody. Díky tomu se budou moci lépe rozhodovat jak a kdy používat tento cenný zdroj.

5. Města budou reagovat na krizové situace ještě předtím, než se ozve tísňové volání

Města budou schopna omezovat a dokonce předcházet krizovým situacím, například zločinu nebo pohromám.  Například hasiči města New York pověřili IBM vybudováním nejmodernějšího systému sběru a sdílení dat v reálném čase. Tento systém má pomoci předcházet požárům a zároveň chránit hasiče. IBM také pracuje na návrhu chytrých hrází, jež budou chránit města před devastujícími povodněmi.

Našli jste v článku chybu?