IDC: Firmy nakupují hlavně tiskárny do 300 dolarů

Globální prodej multifunkčních tiskových zařízení (MFP) ve druhém čtvrtletí letošního roku klesl o přibližně 6 %, což je mnohem lepší výsledek, než vykázal celý segment kopírek a tiskáren. Ten totiž ve stejném období zaznamenal snížení prodejů o více než pětinu a dosáhl tak výše přibližně 24 milionů jednotek (vloni ve stejném období to bylo 30,5 milionu).


Sestup obratu byl ještě vyšší - přibližně o 23% na 11,6 miliardy dolarů. Ukazuje se tak, že uživatelé v současnosti sahají k úsporám (zájem prý stoupl o systémy s cenou nižší než 300 dolarů), k zefektivnění své tiskové a kopírovací flotily a také k využití tzv. řízených tiskových služeb.
Dominantní technologií je, co se týče prodaných kusů, i nadále inkoust (celkem prodáno 16,6 milionů zařízení s inkjetem), naopak v hodnotovém vyjádření převládá monochromatický laser (4,2 miliardy dolarů).
Zatímco v západní Evropě klesl počet prodaných tiskových a kopírovacích zařízení o 23 %, oblast CEMA, kam patří i Česko, hlásí snížení dodaných jednotek o zhruba 45 % a ve finančním vyjádření dokonce o 57 %.
Z výrobců se dařilo zejména Canonu a Epsonu (menší pokles prodaných kusů než průměr trhu), naopak špatné období je vidět u HP a Lexmarku (-28, resp. - 32 %)

Globální prodej tiskových a kopírovacích zařízení
Podíl výrobců dle prodaných jednotek, 2. čtvrtletí 2009

HP

40%

Canon

20%

Epson

14%

Brother

6%

Lexmark

5%

ostatní

15%

Zdroj: IDC, srpen 2009Komentáře