IDC: Trh s PC brzy opět ožije

Ač trh s desktopy zaznamenal zatím rekordní pokles zájmu kupujících, neznamená to, že opět nestoupne, tvrdí Petr Švagrovský, analytik IDC.

IDC: Trh s PC brzy opět ožije


Podle něj objem PC dodaných na český trh již tři čtvrtletí v řadě meziročně klesá a desktopy se dokonce propadly o téměř čtvrtinu (-24,4 %). V druhé půli roku ale trh s PC prý určitě ožije: například komerční sféra bude ve velkém přecházet z OS Windows XP, jemuž bude v dubnu končit podpora ze strany společnosti Microsoft, na novější verze – zřejmě na Windows 7.

Výrobky obecně podléhají životnímu cyklu, technologie se objevují a jsou následně nahrazeny jinými, pokročilejšími. Konec stolních počítačů ani osobních počítačů jako celku však v dohledné době nenastane.

Co tedy podle Švagrovského stálo za ohromnými propady trhu v České republice? Důvodem meziročního poklesu je především loňská vysoká nabídka stolních počítačů pro komerční segmenty – tehdy se realizovaly dodávky počítačů, ke kterým nemohlo v důsledku nedostatku komponent (pevných disků) dojít už o kvartál dříve, neboť tento trh komponent byl ochromen povodněmi v Thajsku. Nejde tedy ani tak o letošní „propad“ jako spíše o příliš vysoký srovnávací základ z minulého roku.

Podle Švagrovského klesal také trh notebooků, a to mimo jiné také proto, že z trhu mizí dříve oblíbené mini-notebooky (netbooky). Šlo o cenově velmi dostupná zařízení, která však nebyla zdrojem velkých marží a nepřispívala tedy dostatečně na další výzkum a vývoj.

Rovněž koupěschopná poptávka se částečně z trhu PC přelévá na trh v současnosti populárních tabletů a přijetí tak radikálních změn, jaké přinesl nový operační systém (OS) Windows 8, bude ze strany poptávky zdlouhavější a s vydáním nového OS nedošlo k bezprostřední odezvě v podobě růstu poptávky z titulu obnovy hardwaru.

„Trh PC jako celek klesal, určité segmenty se ale těší stále výraznému růstu, tvrdí Švagrovský.  Šlo o inovativní technologie, které nesou výrobcům velké marže: ultra tenké a konvertibilní notebooky a desktopy typu All-in-one.

Největší množství osobních počítačů dodala v prvním čtvrtletí na český trh společnost HP. Ta je také dlouhodobě jedničkou na trhu klasických stolních počítačů (desktopů). Prvenství na trhu notebooků patřilo poprvé v historii společnosti Lenovo (20,6 %), která se posunula ze třetího místa a těsně porazila Acer.

Úvodní foto: © Pavel Losevsky - Fotolia.com


Komentáře