Využití Registru vinic, který je technologickým nositelem funkce ochrany spotřebitelů a kvality domácí produkce vína, meziročně významně vzrostlo, současně se zvyšováním kvality českého a moravského vína. Počty elektronických podání vzrostly téměř čtyřnásobně oproti loňskému roku. Společně s představením novinek ve vzdělávání vinařů to oznámila na tiskové konferenci veletrhů Vinex v Brně společnost CCV Informační systémy ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR, oddělením pro víno.
Existence Registru vinic je dána zákonem 321/2004 Sb. o vinohradnictví a vinařství a jeho správcem je Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ). Vinaři a vinohradníci tak mohou plnit prostřednictvím elektronického podání řadu povinných prohlášení vinařů, které legislativa ukládá podávat do registrů vinic. Slouží zemědělské veřejnosti převážně k propojení s ministerstvem zemědělství a Ústředním a kontrolním zkušebním ústavem zemědělským (ÚKZÚZ), a mimo jiné nabízí zjednodušení komunikace s resortními úřady právě pěstitelům révy a výrobcům vína. Antonín Králíček, vedoucí oddělení pro víno z Ministerstva zemědělství ČR novinářům řekl, že vinohradníci a vinaři systém registrů využívají především při koupi a prodeji hroznů, což umožňuje ověřit i jejich původ. Totéž následně platí i o finálním výrobku, tedy vínu. „Tímto způsobem je také vedena přesná evidence produkce a slouží ke kontrole při vyplácení různých podpor,“ uvedl Králíček. V současnosti je zaregistrováno v ČR 18 000 vinohradníků, kteří mohou portál využívat zdarma, stejně jako běžný koncový spotřebitel.
Právě pro koncového spotřebitele nese Registr vína jasnou a srozumitelnou informaci - existuje totiž možnost si na Portálu farmáře nebo webu eAgri.cz ověřit, zda informace na etiketě vína, které koupil, skutečně kvalitou a původem souhlasí, tedy zda jde o zatříděné víno certifikované SZPI (Státní zemědělská a potravinářská inspekce). Podle Králíčka se český trh s vínem i díky těmto kontrolním mechanismům velmi kultivoval, což dokladuje také zřejmý posun ve struktuře produkce domácích vinařů ke kvalitnějším vínům.
Využití Registru vinic, který je technologickým nositelem funkce ochrany spotřebitelů a kvality domácí produkce vína, meziročně významně vzrostlo. Počty elektronických podání celkově vzrostly téměř dvojnásobně oproti loňskému roku a téměř osminásobně oproti roku 2008. Jedná se o prohlášení o sklizni, produkci a zásobách nebo výkazy pro Vinařský fond.
Využití Portálu farmáře a Registru vinic dokládají také roční statistiky dotazů. „V roce 2009 bylo od vinařů na Registr vinic vzneseno přes 16800 dotazů a ověřeno bylo téměř 1200 dodavatelů a 2000 vinic,“ uvedl Jan Škerle, ředitel divize eGovernment společnosti CCV Informační systémy, která je technologickým dodavatelem registrů ministerstva zemědělství.