Intel: Budoucnost patří integraci hardwaru, softwaru a ekosystému

Společnost Intel na konferenci Intel Developer Forum (IDF) předvedla základní kameny, které mají zaručit budoucí integraci hardwaru, softwaru a ekosystému v jednotné uživatelsky přívětivé prostředí.


IDF odstartovalo přednáškou Davida Perlmuttera, výkonného viceprezidenta a generálního manažera divize Intel Architecture Group (IAG). Představil vizi společnosti Intel, která údajně umožní naplno využít potenciál ukrytý ve společně propojených zařízeních.

„Do roku 2015 vzroste počet připojených uživatelů o jednu miliardu. Zároveň stoupne počet různých typů elektronických přístrojů a s tím i hodnota jednotného uživatelského prostředí,“ prohlásil Perlmutter. Dále poznamenal, že na vrcholu počítačového spektra dokončil Intel přechod na oceňovanou mikroarchitekturu Nehalem, a to v podobě nedávno uvedené řady procesorů Intel Xeon 7500. Během necelých 90 dnů představila společnost Intel nové procesory pro stolní počítače, notebooky i servery, které se vyznačují nižší energetickou spotřebou, větší rychlostí při zpracování dat a vedle toho jsou vybaveny řadou funkcí, díky nimž jsou počítače údajně inteligentnější, flexibilnější a spolehlivější.

Perlmutter se ve své přednášce rovněž zmínil o novinkách týkajících se nové generace procesorů Intel Core, které používají mikroarchitekturu Intel prozatímně označovanou Sandy Bridge. Tyto procesory by se měly ve výrobě objevit koncem roku 2010. Sandy Bridge vychází z druhé generace technologického procesu Hi-K 32nm. Jako vůbec první budou tyto procesory podporovat instrukce Intel Advanced Vector Extension (Intel AVX). Intel AVX má představovat urychlení trendu směřujícího k pohyblivým jednorázově náročným výpočtům v obecných aplikacích, jako je zpracování fotografií, videa a zvuku, nebo v technických aplikacích včetně 3D projektování a analýzy, ve vědeckých simulacích a finančních analýzách. Sandy Bridge bude rovněž podporovat instrukce Intel AES New Instructions (Intel AES-NI), což je sedm softwarových instrukcí, které zajišťují rychlé šifrování a dešifrování dat. Vedle toho bude mikroarchitektura Sandy Bridge vybavena grafickým jádrem šesté generace a akcelerací pro „floating point“, zpracování videa a náročných multimediálních aplikacím.

Vedle toho se David Perlmutter zmínil o způsobu, jímž jeho společnost nabízí nové možnosti práce s TV. Jde o „Smart TV“ neboli „inteligentní TV“, u níž je internet plynule začleněn do televizního vysílání spolu s možností osobních úprav a vyhledáváním. Základem této nové funkce je zcela nový systém-na-jednom-čipu (SoC) Intel AtomTM CE 4100, který je určen pro spotřební elektroniku a nabízí vysoký výpočetní výkon, špičkové dekódování audia a videa a vyspělou grafiku. Tento procesor má televizní vysílání obohatit o osobní obsah, oblíbené internetové stránky a sociální sítě. Nový procesor CE 4100 je určen pro taková zařízení, jako jsou přehrávače disků Blu-ray, set-top boxy a digitální TV.

Vzhledem k tomu, že se rozvoj mobilního internetu dotýká stále větší skupiny zařízení, nevyhnul se David Perlmutter ve své řeči ani nové generaci PDA zařízení včetně tabletů a smartphonů. Detailně nastínil, jak Mooreův zákon v kombinaci s novou architekturou, designem a novými výrobními postupy pomůže společnosti Intel lépe proniknout i do segmentu s nižším příkonem.

Další zmíněnou platformou byla Moorestown, která by měla být představena ještě v první polovině tohoto roku. David Perlmutter zdůraznil, že Intel předělal architekturu platformy a zavedl řadu inovativních metod, jako je například řízení spotřeby operačním systémem nové generace nebo distribuované používání příkonu, a to za účelem dosažení vyššího výkonu a větších úspor v nepoužívaných i používaných sekcích procesoru. Nový procesor nabídne údajně až 50násobnou úsporu ve fázi nečinnosti a 10násobnou úsporu při přehrávání audia oproti první generaci platformy Menlow.

Perlmutter též prozradil, že Intel spolupracuje s výrobci počítačů Tongfang a Hanvon na uvedení nového Classmate PC, které bude kombinovat estetickou stránku s  odolností a svým uživatelům prý nabídne plnohodnotnou funkčnost PC, vyspělé funkce elektronického čtení a v neposlední řadě i vyšší výkon a lepší energetickou účinnost. Další možné použití se pak otevírá díky displeji, který je dotykový. Vývoj těchto nových funkcí je odrazem rozsáhlého etnografického průzkumu mezi studenty a učiteli.Komentáře