Intel nabídl vlastní podobu platformy Hadoop, chce akcelerovat přijetí big dat

Vlastní distribuci Hadoopu, která zrychlí přijetí big dat širšímu spektru firem a jejíž provoz bude optimalizován pro servery s procesory Xeon, oznámil Intel.


Oficiálně se projekt nazývá Intel Distribution for Apache Hadoop, má podobu open source a zahrnuje všechny klíčové části platformy Hadoop, které Intel doplnil o nástroje pro vývoj a ladění aplikací. Posledně jmenované prvky ale Intel vytvořil sám a tudíž nejsou součástí open source zdrojů. Intel bude podle svých slov pro svou distribuci nabízet podporu a údržbové služby.

Podle Intelu přijetí Hadoopu bude podstatně vyšší, pokud za ním budou stát velká a stabilní jména, jako je třeba Intel. Sama firmy se prý této platformě intenzívně věnuje už více let a teď se rozhodla na tento trh vstoupit intenzívněji.
Hadoop zahrnuje relativně velký počet open source projektů, které společně spolupracují tak, aby uživatelům usnadnili ukládání, správu a analýzu rozsáhlých objemů dat. Využívají ji firmy především  pro dolování užitečných informací z webových logů, z protokolů historie transakcí či dalších zdrojů, jejichž obsah jim může přinést cenné údaje pro podnikání.
Intelovská distribuce zahrnuje Hadoop Distributed File System, Hadoop Processing Framework, Hive a Hbase. Intel tyto komponenty také přizpůsobil, aby byly schopny využít specifických vlastností jeho čipů – například jde o procesorové instrukce, které akcelerují šifrování  AES.Komentáře