Hlavní navigace

Intel představil 3D tranzistory s vyšším výkonem a nižší spotřebou

5. 5. 2011

Sdílet

Americká společnost Intel včera oznámila, že dospěla k zásadní technologické inovaci při výrobě tranzistorů, nejelementárnějších elektronických součástek představujících již od šedesátých let minulého století základní stavební kámen všech počítačových logických obvodů. Nové tranzistory pojmenované jako Tri-Gate jsou vyráběny 22nm technologií a oproti předchozím planárním typům nabývají trojrozměrné fyzické struktury a zajistí nižší spotřebu energie a vyšší výkon. Pro demonstraci Intel vyrobil první mikroprocesor postavený na Tri-Gate tranzistorech nesoucí označení Ivy Bridge.

Jak prezident a CEO společnosti Intel Paul Otellini hrdě prohlásil, vědci a inženýři znovuobjevili tranzistor s použitím třírozměrné struktury, díky čemuž součástka opět dosáhla menších plošných rozměrů umožňujíce Intelu opět naplnit platnost slavného Moorova zákona. Moorův zákon zveřejněný před více než čtyřiceti lety spoluzakladatelem Intelu Gordonem Moorem předpovídal, že množství tranzistorů na jednom čipu se každé dva roky zdvojnásobí při snížení ceny a zvýšení výkonu. To už ale začínal být v současnosti technologický problém, neboť vědci začali narážet na fyzikální zákony znemožňující další zmenšování planárních tranzistorů. Díky Tri-Gate však bude Moorův zákon ještě nějakou dobu dodržen.

22nm tranzistory Tri-Gate by měly dosahovat navýšení výkonu až o 37 procent při nízkém napětí oproti 32nm planárním tranzistorům. Dalším zajímavým porovnáním je fakt, že při stejném výkonu spotřebují Tri-Gate tranzistory méně než polovinu energie. Díky této vlastnosti bude technologie ideální pro výrobu procesorů do mobilních zařízení.


V závěru zmíníme několik zajímavých srovnání, které Intel zveřejnil pro demonstraci rozměrů tranzistorů:

 

  • První tranzistor, který v roce 1947 vyrobila společnost Bell Labs, byl tak velký, že se skládal dohromady ručně.
  • Do tečky na konci této věty by se vešlo přes 6 milionů 22nm tranzistorů Tri-Gate.
  • Kdyby se lidská obydlí zmenšovala jako tranzistory, nebyla by dnes viditelná bez mikroskopu. Pokud by měl být 22nm tranzistor vidět pouhým okem, pak by čip musel být větší než dům.
  • Jedna věc je tranzistor Tri-Gate navrhnout, druhá pak uvést ho do výroby. Továrny společnosti Intel vyrábějí přes 5 miliard tranzistorů každou sekundu. To je 150 000 000 000 000 000 tranzistorů ročně neboli přes 20 milionů tranzistorů na každého muže, ženu a dítě žijící na naší planetě.
Našli jste v článku chybu?