Intel představil čipy pro pokročilou analytiku

Procesor Xeon Phi, základní prvek pro Scalable System Framework, představil Intel. Podle výrobce nabízí vysoký výkon, energetickou efektivitu a programovatelnost a dovoluje budovat snadno instalovatelné a vysoce výkonné klastry.

Intel představil čipy pro pokročilou analytiku


Hodí se pro různé typy náročných výpočetních úloh -- od strojového učení až po HPC computing, přínosný pro firmy může být i díky vysoce výkonnému modelování, simulaci, vizualizaci a analýze dat.

Xeon Phi představuje první bootovatelný procesor třídy x86 speciálně navržený pro vysoké paralelní zátěže a zároveň je i první, který integruje jak paměťové, tak tzv. fabric technologie. Díky své architektuře je schopen efektivní škálovatelnosti, aniž by byl omezováný závislostí na PCIe sběrnici jako GPU akcelerátory.

Díky eliminaci této závislosti tak podle Intelu nabízí větší škálovatelnost a dokáže zvládnout rozmanitější pracovní úkoly a konfigurace než akcelerované produkty.

Integrace 16GB širokopásmové paměti nabídne propustnost až 490 GB/s pro paměťově náročné úkoly. Architektura Omni-Path (OPA) dále snižuje náklady na řešení, spotřebu energie i prostorové nároky.  Xeon Phi je také postavený na otevřených standardech, takže investice do softwaru lze přenést i do budoucna.

První systémy osazené rodinou procesorů Intel Xeon Phi jsou dostupné již dnes, širší výběr by měl být k dispozici v září tohoto roku. Intel dosud expedoval desítky tisíc jednotek a očekává, že letos prodá přes sto tisíc kusů.

 

Vlastnosti procesoru Xeon Phi podle výrobce:

  • Výkon: až 72 výkonných a úsporných jader pro ultraširoké vektorové funkce (Advanced Vector Extensions nebo AVX-512), což zvyšuje laťku pro silně paralelní výpočetní výkon.
  • Škálovatelnost: Nabízí vysokou škálovatelnost a spolehlivost na úrovni datových center pro vysoce náročné úkoly jako je strojové učení, kde je škálovatelná efektivita klíčová pro rychlé školení složitých neurálních sítí.
  • Programovatelnost: Nabízí binární kompatibilitu s procesory Xeon pro spouštění všech pracovních zátěží pro x86. To optimalizuje využití aktiv napříč datovým centrem, zatímco použití společného programovacího modelu zvyšuje produktivitu prostřednictvím sdílené vývojářské základny a možností recyklace starých programů.
  • Ochrana investic: Procesor je postaven na univerzální architektuře x86 a otevřených standardech, těší se podpoře širokého ekosystému partnerů, programovacích jazyků a dostupných nástrojů – díky tomu nabídne špičkovou flexibilitu, přenositelnost softwaru a recyklovatelnost.
Úvodní foto: Intel


Komentáře