Hlavní navigace

Intel představil novou rodinu procesorů Ivy Bridge s 3D tranzistory

25. 4. 2012

Sdílet

Americký výrobce mikročipů Intel představil čtyřjádrové procesory třetí generace Intel Core, jež mají nabídnout výrazný nárůst výpočetního i grafického výkonu. Nové procesory se dodávají v provedení pro desktopy, mobilní zařízení i ve verzi AIO. Čipy se vyznačují využitím 22nm výrobní technologie v kombinaci s tzv. tri-gate 3D tranzistory. Architektonické vylepšení má oproti předchozí generaci čipů zdvojnásobit výkon při zpracování 3D grafiky a HD videa a přinést celkové navýšení výkonu mikroprocesoru o 20 procent.

„Procesory Intel Core třetí generace jsou úplně nové ve všech svých částech a jejich cílem je nabídnout zcela novou úroveň uživatelského komfortu,“ říká viceprezident společnosti Intel a generální manažer divize PC Kirk Skaugen. „Naši konstruktéři překonali očekávání, výkon se po mediální a grafické stránce zdvojnásobil, což znamená, že nové osobní počítače a zařízení typu UltrabookTM nabídnou uživateli naprosto úžasný zážitek. Toho bylo možné dosáhnout díky kombinaci špičkové výroby a procesorové architektury Intelu a též našeho odhodlání posunout odvětví počítačů dál.“

ivy bridge - architektura

Moorův zákon stále platí

Za zdůrazňovaným nárůstem výkonu stojí především tzv. tri-gate tranzistory, jež díky své trojrozměrné struktuře umožňují zvýšit hustotu tranzistorů na čipu a použít tak 22nm výrobní technologii. Zmenšování tranzistorů se tedy i po více než 40 letech stále drží Moorova zákona, který říká, že maximální počet tranzistorů na čipu se přibližně zdvojnásobí každé dva roky. Na obrázku níže si můžete prohlédnout demonstraci zvyšování počtu tranzistorů na čipu přirovnané k počtu lidí v sále, na stadioně, hlavním městě Japonska a Číně.

moorův zákon

 

Budoucnost v 3D tranzistorech

Doposud byly pro výrobu procesorů využívány tranzistory s plochou strukturou. Nové tzv. 3D tranzistory se liší tím, že hradlo spojující vstupní (source) a výstupní (drain) elektrodu tranzistoru již není plošné, nýbrž je vertikálně „vytaženo“ do třetího rozměru, díky čemuž vzniknou tři hradla namísto původního jednoho (odtud název tri-gate). Schematicky strukturu naznačuje obrázek tri-gate  tranzistoru níže. Můžete se rovněž podívat na demonstrační video, v němž se ředitel pro technologii a výrobu společnosti Intel Mark T. Bohr zmenší na velikost tranzistoru a názorně představuje celý koncept.

tri-gate

Technologii Hyper-Threading navíc umožňuje, aby na každém ze čtyř jader běžela téměř zcela paralelně dvě vlákna, tedy dostáváme k dispozici 8 nezávislých paralelně pracujících jednotek.

 

Nová architektura i výrobní proces

Procesory Intel Core třetí generace pozměnily zavedený výrobní model společnosti Intel, který je znám pod pojmem Tick-Tock (paralela k přepínání dvou stavů tranzistoru). Ve fázi Tick vždy Intel zmenšil výrobní technologii tranzistorů, avšak ponechal architekturu, zatímco ve fázi Tock zůstala velikost tranzistorů stejná a změnila se architektura. Procesory Ivy Bridge slučují obě fáze do jedné, neboť přinášejí jak novou architekturu tak zmenšení výrobní technologie. Demonstraci architektury si pro veřejnost opět připravil Mark T. Bohr, který se tentokrát se svým společníkem Bradem Heaneym vydá přímo do jádra procesoru.

tick-tock

Grafika myslí na hráče

Nové procesory Intel Core taktéž disponují novou grafickou architekturou umožňující poměrně značné navýšení grafického výkonu. Grafika Intel HD Graphics 4000 dle tvrzení společnosti nabídne oproti předchozí generaci dvojnásobný výkon v trojrozměrné grafice a podporuje Microsoft DirectX 11, Open GL 3.1 a OpenCL 1.1.

„Možnosti 3D grafiky v procesorech Intel Core třetí generace představují pro počítačové hry obrovský krok vpřed,“ říká Gabe Newell, spoluzakladatel a výkonný ředitel americké společnosti Valve Software vyvíjející počítačové videohry „Hráči si budou moci na Intel Graphics 4000 vychutnat graficky detailně propracované hry, jako je například námi připravovaná DOTA2.“

 

Bezpečnost především

Další novinkou je funkce zabezpečení Intel Secure Key a Intel OS Guard sloužící k lepšímu zabezpečení osobních dat a identity. Intel Secure Key sestává z náhodného generátoru čísel, který vytváří náhodné číselné kombinace a těmi posiluje šifrovací algoritmy. Intel OS Guard pak představuje účinnou obranu proti přímým útokům, při nichž hacker vzdáleně převezme kontrolu nad cizím systémem.

Rodina Intel Core třetí generace čítá modely i7, i5 a i3. Shrnutí vlastností jednotlivých typů si můžete prohlédnout v tabulce níže.

rodina intel core

Zdroj: Intel.com

Našli jste v článku chybu?