Internet je stále více cenzurovaný, tvrdí experti

16. 3. 2009

Sdílet

Komplexní zpráva OpenNet Initiative, kterou výzkumníci teprve nyní dokončili a která pracuje s údaji z roku 2007, informuje o tom, že ze 71 zemí, které jsou v rámci projektu sledovány filtruje elektronický obsah celých 40 z nich! V roce 2006 pak cenzuru provozovalo 25 států z tehdy sledovaných 46. Analýza také ukazuje, že servery jako Facebook nebo YouTube (tedy ty, umožňující co nejsvobodnější projev) jsou nyní pod dohledem mnohem více než dříve.

Studie také poukazuje na to, že v zemích jako je Čína, Vietnam nebo Jižní Korea uživatelé často využívají nejrůznější nástroje, které mají za cíl cenzuru obejít. Nicméně jejich výraznou nevýhodou je značné zpomalení připojení. Odborníci proto upozorňují, že v budoucnosti bude nutné zlepšit dostupnost proxy serverů a zapojit více technických i finančních prostředků v boji proti internetové cenzuře.

Nástroje, které mají uživatelé v zemích s cenzurou k dispozici, fungují tak, že používají k přesměrování datových přenosu právě proxy servery či počítače v liberálnějších státech, kde nedochází k filtrování. Na zachování anonymity některé systémy směrují data hned přes několik serverů za použití šifrování.

Výzkumníci v rámci sbírání dat vyzkoušeli v internetových kavárnách v Pekingu, Šanghaji, Hanoji a Soulu i deset nástrojů na obcházení šifrování, ať už komerčních nebo open source. Jako nejlepší se ukázaly aplikace Ultrareach, Psiphon a Tor, které pak následovaly programy Dynaweb a Anonymizer. Zbylé už měly výraznější problémy co se týká bezpečnosti a použitelnosti. Největším nedostatkem se ukázala rychlost nahrávání stránek – nejlepšího výsledku bylo možné dosáhnout ze zmíněným nástrojem Ultrareach, ale i tak byla rychlost zhruba 2x – 8x nižší, než při použití přímého spojení.

Výzkum v této oblasti podporují také organizace pro lidská a občanská práva jako je Human Rights Watch či Electronic Frontier Foundation a také vlády některých západních zemí.

Celá studie s názvem 2007 Circumvention Landscape Report je k dispozici ke stažení ve formátu PDF ze stránek Hardwardské univerzity.

Zdroj: IT News.sk

Našli jste v článku chybu?