Internet má nového předsedu, čeká ho práce na generických doménách

Poslední 41. zasedání organizace ICANN přineslo velké množství novinek, včetně změn ve vedení organizace. Jakým směrem se internet bude ubírat pod novým předsedou?


Kromě diskuze o generických doménách došlo i k potvrzení, že další evropské zasedání ICANNu bude za rok v Praze. To lze interpretovat jako velké uznání pro Česko od mezinárodní komunity. Také představenstvo ICANNu bylo mírně obměněno. Jeho předseda, Peter Dengate Thrush, se rozloučil s komunitou poté, co mu vypršel mandát.

Do představenstva byl nominován na konci roku 2005 organizací ccNSO, což je sdružení národních domén (ccTLD). Předsedou byl zvolen na konci roku 2007 a přebíral tuto funkci po téměř legendárním Vintovi, což jistě nebylo jednoduché. A právě tato změna, jako by znamenala určitý přelom v dějinách ICANNu. Za Peterova předsednictví se staly tři významné události, které stojí za to zmínit.

1. Zprovoznění prvních dotIDN domén v procesu zvaném ccTLD Fast Track.
2. Ve své funkci skončil dlouholetý ředitel Paul Twomey a byl vybrán ředitel nový Rod Beckstrom.
3. A pochopitelně již silně mediálně probírané schválení startu nových generických domén. To je věc, se kterou bude Peter asi hlavně spojován.

Na jeho místo nyní nastupuje skutečný mohykán a stávající místopředseda Steve Crocker. Ten je jedním z otců zakladatelů, je autorem RFC dokumentu číslo 1. Steva čeká hodně práce. Pravidla vzniku nových generických domén stále nejsou zcela hotova. Jistě bude muset absolvovat ještě mnoho jednání s vládním výborem – GAC. A v průběhu toho jej čeká neméně komplikovaná věc, kterou bude revize kontraktu stávajícího ředitele Roda Beckstroma. Rod je člověk poměrně výrazný a už si vysloužil i mnoho kritiky. Za jeho éry ICANN opustilo mnoho zaměstnanců a některé jeho kroky vzbudily rozpaky. Uvidíme, jak se k tomuto Steve postaví.

Po Peterovi, jež je původem právník, se kormidla opět ujímá člověk z technické komunity. Bude zajímavé sledovat, jak se tato změna odrazí v projevu ICANNu.Komentáře