Ambiciózní projekt byl popsán na webu Internet.org, který v současnosti obsahuje především vizionářské citáty a motivační videa. Za celým projektem stojí Mark Zuckerberg, CEO společnosti Facebook, spolupracuje však s několika předními hráči z oblasti ICT, jako jsou Ericsson, MediaTek, Nokia, Opera, Qualcomm nebo Samsung.
Cílem projektu je zvýšit dostupnost internetu po celém světě, tedy především v rozvojových zemích. Pomoci by měla redukce ceny za přenesenou jednotku, snížení datových nároků aplikací a užší spolupráce s mobilními operátory a výrobci zařízení.
„Vše, o co se Facebook snažil, bylo dát lidem po celém světě možnost se připojit,“ uvedl v prohlášení Mark Zuckerberg. „V rozvojových zemích jsou obrovské překážky zabraňující přístupu lidí k internetu. Internet.org ustavuje celosvětové partnerství, jehož úkolem bude tyto překážky překonat.“
Jak toho ale dosáhnout? Zuckerberg navrhnul několik metod. Jednat by se mělo o eliminaci potřeby bezdrátové infrastruktury prostřednictvím kabelového připojení ve vnitřních prostorech, tzv. edge cachign, neboli umísťování nejčastěji požadovaných dat na okraje sítě tak, aby mohla být levně dostupná, a využití „bílého spektra“, tedy nevyužitých frekvencí pro bezdrátové šíření. Facebook se rovněž bude snažit o redukci přenesených dat za pomocí komprese (podobně jako tomu je například u mobilního prohlížeče Opera).
Je dobře možné, že se Internet.org opravdu zaslouží o zvýšení dostupnosti internetu, nicméně proměny budou v průběhu času pravděpodobně malé a inkrementální. Pomineme-li osobní zájmy společností a podíváme se na Internet.org ze strany potenciálních nových uživatelů, jedná se o poměrně ušlechtilou snahu a nezbývá než doufat, že projekt opravdu poběží.
Zdroj: IDG News Service, Internet.org/, Facebook.com