Investice do LTE se tuzemským operátorům vrátí až za spoustu let

23. 9. 2014

Sdílet

Situace LTE u nás je v současné době taková, že signálem rychlých datových sítí jsou pokryta pouze větší města, přičemž kapacita sítí je i zde diskutabilní. Do 3 let by měl být tzv. rychlý internet dostupný v celé ČR.

„Naše studie ukázala, že návratnost investic do sítí čtvrté generace na českém trhu se protáhne v průměru na 9 let,“ říká Michal Novák, manažer analýz telekomunikačního trhu pro Evropu a Latinskou Ameriku ve firmě Accenture ČR.

Čeští, ale i další operátoři v Evropě a na světě, budou muset hledat způsoby jak rozumné návratnosti dosáhnout. Neznamená to ale, že budou automaticky zvyšovat ceny. Spíše se zaměří na poskytování nových služeb, které ještě více zvýší význam mobilních zařízení v našich životech. Mezi tyto služby by mohlo patřit poslouchání streamované hudby či podobné sledování filmů.

Další šancí na dřívější návratnost investice je masivní rozvoj Internetu věcí. Jedná se o koncept, kdy mezi sebou nebudou komunikovat jednotlivci, ale chytré přístroje nebo tyto přístroje budou ovládané mobilními telefony na dálku.

Již dnes existují první vlaštovky, když je možné ovládat garážová vrata nebo topení na chalupě mobilem na dálku. Jak vrata, tak topný systém mají svojí vlastní SIM kartu a očekává se, že počet takových „přístrojových“ SIM karet poroste exponenciálně, podle společnosti Ovum jich bude na světě za 5 let více jak půl miliardy. A podle IDC vzrostou již za rok 2014 v ČR příjmy z těchto služeb o 15%.

„Největšími oblastmi použití této technologie jsou řízení vozových parků a bezpečnostní systémy. Internet věcí se bude ale v budoucnosti stále častěji týkat i každého z nás, v oblasti zdraví (např. monitorování u seniorů) či  řízení chytrých domácností,“ tvrdí Novák.

 

Našli jste v článku chybu?