IPv6 se globálně nejlépe daří v Česku

Nejvíce webových stránek dostupných přes protokol IPv6 je v Česku – téměř každá desátá.


Podle studie IPv6 Observatory, kterou pro Evropskou komisi realizuje konzultantská společnost Inno za podpory University of Luxembourg a Beijing Internet Institute, vede Česká republika v zavádění IPv6 (internetový protokol verze 6). Za ČR, kde je přes IPv6 dostupných 8,6 % stránek, se umístilo Slovinsko (5 %) a Lucembursko (4,6 %).

Ke zvyšování povědomí veřejnosti o novém protokolu přispěje i druhý světový den IPv6 pořádaný 6. června. Na středu 6. června ohlásili definitivní přechod na IPv6 například velcí technologičtí hráči jako Google, Yahoo, Microsoft Bing, Facebook, Cisco a řada poskytovatelů internetových služeb.

„Implementace IPv6 je nezbytná pro budoucnost a další rozvoj Internetu. Přechodu na tento protokol se prakticky nelze vyhnout. IPv4 adresy nám v Evropě dojdou pravděpodobně ještě letos. Budeme tak následovat Asiaty, jejichž regionální správce ohlásil vyčerpání svých zásob už v loňském roce,“ uvádí výkonný ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip.

Mezi dlouhodobé snahy sdružení CZ.NIC patří podle Filipa podpora přechodu na IPv6 u institucí státní správy. Usnesení vlády z června 2009 zavázalo ministry všech resortů a vedoucí ostatních ústředních orgánů státní správy k zajištění přístupu ke svým stránkám prostřednictvím IPv6 do konce roku 2010.

Podle aktuálního průzkumu CZ.NIC splnila tento závazek více než třetina ministerstev a modernizací prošly také některé klíčové instituce jako ČTÚ, ÚOHS nebo ČÚZK. Podstatně horší situace je ovšem u krajských úřadů, z nichž jsou prostřednictvím IPv6 dostupné pouze weby Vysočiny a Libereckého kraje. Z 26 webů statutárních měst zatím podle průzkumu nový protokol nepodporuje žádný.Komentáře