ITU schválila nové standardy pro SOHO i uživatele mobilů

Nový jednotný standard pro více typů drátových medií používaných segmentem SOHO pro přenos dat schválila organizace ITU (International Telecommunication Union). Novinka nese označení G.hn a dovoluje přenášet data rychlostí až 1 Gb/s.


Jde o přenos informací přes klasický kroucený dvoupár telefonní linky, silové rozvody elektrické energie a přes koaxiální kabel. Dohody bylo dosaženo u fyzické vrstvy a architekturálních komponent, linková vrstva se konečné podoby dočká až v květnu 2010.

Podle sdružení HomeGrid Forum, které si dalo za úkol zmíněný standard prosazovat, očekává, že první produkty podporující G.hn se na trhu objeví rovněž v příštím roce.

ITU rovněž schválila i univerzální nabíječku s portem Micro-USB. Dovolí nabíjet pomocí jediného typu přístroje více typů mobilních přístrojů a například při obměně provozního parku už nebude zároveň nutné kupovat další. Navíc novinka slibuje i nižší spotřebu, než mají standardní nabíječky. Produkt bude postaven na bázi standardu navrženém sdružením GSM Association a firmami LG, Motorola, Nokia, Samsung a Sony Ericsson.Komentáře