Hlavní navigace

Jak se bránit škodlivému modrému záření

9. 4. 2020

Sdílet

O modrém světle toho bylo napsáno už hodně. Jedná se o přirozenou součást slunečního záření, jenže jak víme, v noci slunce nesvítí, což je problém zejména ve světle toho, že právě modré záření výrazně ovlivňuje tvorbu hormonů v našem těle.

S postupným poklesem intenzity slunečního záření se naše tělo začne připravovat na odpočinek tím, že začne produkovat spánkový hormon melatonin. Ten však zůstává blokován, jestliže máme modrého světla příliš. Jenže ani tím, že omezíme ponocování s notebookem na klíně nebo telefonem v ruce, se nadmíře modrého světla úplně nevyhneme. Je totiž součástí většiny LED zářivek, kterými jsou stále častěji osvětleny naše domácnosti.

Příliš mnoho modrého světla má za následek poruchy spánku a oslabený imunitní systém. Modré světlo má také negativní dopad na buňky sítnice, které tak mají kratší životnost, respektive rychleji stárnou.

Jednou z alternativ je kromě aktivního se vyhýbání modrému světlu povrchová úprava skel brýlí s názvem Blue Control, která dokáže modré světlo efektivně filtrovat. Skla s tímto filtrem na našem trhu nabízí společnost Optiscont, která provozuje stejnojmenný internetový obchod i síť kamenných prodejen.

Zrak má pomocí filtru Blue Control smysl chránit i tehdy, když nenosíte dioptrické brýle. V tom případě jde o vhodnou prevenci. Bližší informace o nabídce Optiscontu naleznete na webu www.optiscont.cz.

Zdroj: TZ Optiscont

 

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?