Kancelářský balík OnlyOffice nabídne editor prezentací pro Android

Vývojáři OnlyOffice, kancelářského balíčku s otevřeným zdrojovým kódem, vydali novou desktopovou verzi 6.1. Ta přináší vylepšené zobrazení listu nebo práce s vysvětlivkami a poznámkami. Zveřejněna byla i nová verze 5.0 Dokumentů OnlyOffice pro Android. Tato bezplatná aplikace nyní kromě textových a tabulkových editorů nabízí i editor pro prezentace. Dokumenty OnlyOffice jsou kancelářskou sadou s bezplatnou komunitní verzí i placenou variantou s profesionálními funkcemi.

Kancelářský balík OnlyOffice nabídne editor prezentací pro Android


V tabulkovém editoru OnlyOffice se objevila nová funkce Zobrazení listu, která výrazně usnadňuje spolupráci na velkých tabulkách. S její pomocí je možné vytvořit filtr, který změní pohled na data pouze pro daného uživatele, aniž by to ovlivnilo jeho spolupracovníky. Náhledy je možné pojmenovat a uložit pro další použití. Vytvořené náhledy přitom budou k dispozici všem, kdo mají úplný přístup k danému souboru.

Je také možné vytvořit různé náhledy na listy pro spolupracovníky, aby měli rychlý přístup k nejrelevantnějším informacím. Vylepšena byla také práce s grafy – nyní lze snadno upravit a změnit uspořádání datových řad a kategorií a také změnit způsob, jakým jsou data vykreslována, záměnou řádků a sloupců.

Textový editor OnlyOffice nyní podporuje práci s novými typy odkazů, které mohou být užitečné pro akademickou práci – vysvětlivkami a křížovými odkazy. Je možné vytvářet a upravovat vysvětlivky, převádět všechny poznámky pod čarou na vysvětlivky a naopak či je vyměňovat nebo mazat jediným kliknutím.

Křížové odkazy pak umožňují vytvářet odkazy na jiné části dokumentu – grafy, tabulky nebo záložky. Nová verze editoru umí i automaticky počítat řádky v dokumentu a zobrazit číslo vedle každého řádku textu. Tato možnost se hodí, když potřebujete odkazovat na konkrétní řádky, například v právní smlouvě.

Všechny tři editory také nabízejí nové možnosti kontroly pravopisu – nyní je možné upravovat matematické možnosti automatických oprav pro rovnice a rozhodovat, které výrazy by měly být rozpoznány jako funkce. V textovém i tabulkovém editoru můžete také zvolit, zda chcete při psaní používat automatické opravy a například tak automaticky vytvářet číslované nebo odrážkové seznamy.

Kromě textových a tabulkových editorů představených v předchozí verzi přinesla nová verze 5.0 i editor pro prezentace. Všechny tři editory byly navrženy pro práci se soubory uloženými v zařízeních nebo v cloudech připojených k aplikaci přes WebDAV, například ownCloud/Nextcloud. Dokumenty OnlyOffice 5.0 vyžadují operační systém Android 6.0 nebo novější.

Nový editor umožňuje přizpůsobení prezentací pomocí témat, správu snímků, změnu jejich rozložení a pozadí a použití různých přechodů. Přináší nástroje pro formátování textu, umožňující uživatelům zvolit si písmo, jeho velikost a barvu a použít styly, včetně dvojitého přeškrtnutí, dolního indexu nebo horního indexu. Je rovněž možné nastavit řádkování, vytvářet seznamy a přidávat odkazy. Rozšířili se i možnosti pro práci s objekty.

Úvodní foto: OnlyOffice


Komentáře