Kingston rozšiřuje nabídku paměťových karet SDXC

Nová generace paměťových karet SDXC má oproti současným SDHC nabídnout větší kapacitu a rychlejší přenos dat.


SDXC (Secure Digital eXtended Capacity) dalším standardem od společnosti Secure Digital Association (SDA) pro SD karty s kapacitou v rozsahu od více než 32GB až po 2TB. První komerčně dostupnou kartu SDXC vyrobila v první polovině roku 2009 firma Pretec, sériová výroba začala v polovině prosince 2009. Dále pak karty SDXC začala nabízet např. Toshiba a nyní jejich nabídku rozšiřuje i Kingston. Hlavním problémem je ovšem zatím málo existujících produktů, které by byly se SDXC kompatibilní.

Společnost Kingston Digital konkrétně uvádí na trh novou generaci paměťových karet SDXC UHS-1 Class 10, které údajně patří k nejrychlejším kartám na trhu vůbec a jsou zvláště vhodné pro profesionální spotřebitele a producenty.

I přes zmíněný problém s kompatibilitou je podle slov zástupců Kingstonu stále více produktů navrhováno právě se slotem pro SDXC. K zařízením, která využijí dodatečnou rychlou paměť, patří fotoaparáty, videokamery, HDTV (televize s vysokým rozlišením), přehrávače Blu-ray Disc, navigační přístroje, mobilní telefony a počítače vybavené příslušnými čtečkami.

Karta Kingston SDXC je kompatibilní s paměťovou kartou SDA Memory Card Standard Version 3.01, UHS-1. Zkratka UHS-1 znamená Ultra-High Speed Bus 1, což je nová architektura karet SDXC určená k tomu, aby se dosáhlo maximální přenosové rychlosti 104 MB/s, a v budoucnosti až 300 MB/s. Karty SDXC využívají systém souborů exFAT a nejsou zpětně kompatibilní s kartami SDHC ani SD. Novinka od firmy Kingston nabízí dle údajů výrobce rychlost čtení až 60MB/s a zápisu až 35MB/s.

Karty Kingston SDXC UHS-1 Class 10 mají být k dispozici  po celém světě koncem června za doporučenou maloobchodní cenu  12 664 Kč s DPH.Komentáře