Hlavní navigace

Komentář: Poslouchá nás Facebook? - 1. díl

25. 7. 2016

Sdílet

Je fakt, že vhodné technologie pro to již existují – rozpoznávání hlasu, BI a analytika, Big Data, spolupráce s firmami vyvíjejícími umělou inteligenci (AI) a jejich akvizice. To vše může Facebooku (i jiným) pomoci účinně využívat data ze všech zdrojů a využívat je (zatím pouze) jako zdroj informací pro efektivnější generování příjmů z inzerce.

Zpráva o využívání mikrofonu jako potenciálního zdroje osobních informací a zásahů do soukromí se však ukázala jako hoax. Jde o překroucenou výpověď Kelli S. Burnsové, asistentky profesora na Univerzitě Jižní Floridy. Je to na dlouhé povídání (zájemci si celý příběh mohou v angličtině přečíst zde), nicméně základ spočívá v tom, že Burnsová svou tezi vyřkla na základě jediného pozorování a rozhodně neměla v úmyslu činit objektivní závěry.

Na druhou stranu Facebook Messenger přístup k mikrofonu opravdu vyžaduje, a to jak v iOS, tak na Androidu. Ale podle svého vyjádření „poslouchá“ jen metadata, tedy ne konkrétní průběh rozhovorů. Jste-li paranoidní (nebo zkrátka po dřívějších průšvizích s úniky citlivých dat jen opatrní), můžete aplikaci využívání mikrofonu zakázat.

Pokračování

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?