„V globálním hodnocení 66 zemí se Česko umístilo na 27. příčce a dosáhlo skóre 46,1. První místo obsadily Spojené státy se skóre 80,5. Česko ve svém hodnocení mírně převyšuje mezinárodní průměr (45),“ shrnuje závěry globální studie Jan Hlaváč, mluvčí BSA. Slovensko obsadilo ještě nižší 33. příčku se skóre 42,1: „Naši východní sousedé si nicméně od minulého měření alespoň o jednu příčku polepšili,“ dodává Jan Hlaváč.
Uvedené závěry vyplývají z analýzy analytické společnosti Economist Intelligence Unit v rámci pravidelné studie hodnotící konkurenceschopnost 66 zemí světa: jde o takzvaný Index konkurenceschopnosti v oblasti informačních technologií (IT) 2011. Index je od roku 2007 aktualizován již počtvrté a zahrnuje 66 zemí. Ty jsou hodnoceny podle řady kritérií podporujících konkurenceschopnost IT odvětví: celkové prostředí pro podnikání, IT infrastruktura, lidský kapitál, výzkum a vývoj (R&D), právní prostředí a veřejná podpora pro rozvoj průmyslu. Index je ke stažení na www.bsa.org/globalindex.
V celosvětovém hodnocení si Česká republika pohoršila o jednu příčku (pokles z 26. na 27. pozici) kvůli podstatnému zhoršení indikátorů konkurenceschopnosti v oblasti výzkumu a vývoje (-5) a rozvoje IT infrastruktury (-1). „Tuzemský výzkum a vývoj je dlouhodobě špatně hodnocen, a protože má v celkovém hodnocení největší váhu, značně zhoršuje celkové umístění Česka v žebříčku,“ dodává Jan Hlaváč. Beze změny zůstávají lidský kapitál a právní prostředí.
Česko si naopak letos nejvíce polepšilo v hodnocení podnikatelského prostředí (+2) a podpory rozvoje IT odvětví (+2). „Tato zlepšení zabránila ještě většímu propadu Česka v hodnocení konkurenceschopnosti,“ říká Jan Hlaváč a dodává: „Čeští politici a lídři technologického sektoru by měli udělat maximum pro zlepšení v oblasti vývoje a výzkumu, který dlouhodobě propastně zaostává za ostatními měřenými indikátory. Lze pak očekávat značný skok vpřed, který zaznamenalo například Polsko a Německo, které si polepšily shodně o pět příček.“