Kuba omezí internet i po zavedení optického kabelu

Ostrovní stát Kuba bude nadále omezovat přístup na internet i po zavedení vláknového optického kabelu. Projekt, který má ostrov spojit s Venezuelou online, tak nepovede ke zvýšení demokracie v komunistické Kubě.


Nový kabel má být dlouhý 960 mil, což odpovídá asi 1550 kilometrům, a jeho zavedením se má výrazně zvýšit úroveň konektivity ostrova. Položení optického kabelu je plánováno na příští rok. Podle Borise Morena, kubánského náměstka ministra pro vědu a počítačové komunikace, je ze strany kubánských úřadů snaha dosáhnout, co nejvyššího počtu občanů s přístupem na internet. Je prý ale nutné brát v potaz i „privilegium kolektivního přístupu“.  Zároveň však varoval, že zavedením optického kabelu nemusí nutně dojít ke snížení ceny za připojení do mezinárodních sítí.

Kvůli americkému obchodnímu embargu, které je na Kubu uvaleno již několik desítek let, se Kuba dosud k internetu připojovala přes satelit, u kterého se však potýkala s omezenou šířkou přenosového pásma. Pro tamní vládu je v následujících letech prioritou především využití internetu pro sociální účely. Má sloužit hlavně pro vysoké školy, některé podniky a kubánská výzkumná centra.

Obchodní embargo přimělo Kubu využít služeb svého blízkého spojence, jihoamerické Venezuely. Podle kubánských disidentů tak povede zavedení nového kabelu jen k dalšímu omezování přístupu k informacím. V Kubě, s počtem obyvatel kolem 11,4 miliónu, má přístup k internetu 1,4 milionu uživatelů. Tento počet se každým rokem zvyšuje.

Kubánská vláda aktivně podporuje využívání open-source softwaru a naopak tvrdě odsuzuje produkty společnosti Microsoft, o kterých se domnívá, že je pro své účely využívají americké vojenské a zpravodajské služby. Stejnou cestou se vydaly i další státy, jako například Brazílie, Čína či Venezuela.

Zdroj: Yahoo, The RegisterKomentáře