Kyberpodvodníci zneužívají katastrofu v Japonsku

Internetoví podvodníci rychle zareagovali na přírodní katastrofu, která postihla Japonsko. Společnost McAfee varuje uživatele, aby se měli na pozoru zejména před žádostmi o finanční pomoc a odkazy na škodlivé weby.


První pokusy o podvody zaznamenala společnost McAfee už dvě hodiny poté, co Japonsko zasáhlo ničivé zemětřesení o síle 8,9 Richterovy škály. Tak jako v případě jiných přírodních katastrof (např. loňské zemětřesení na Haiti), i v tomto případě útočníci začali rychle vytvářet podvodné weby a rozesílat phishingové e-maily. Uživatelé by měli být obezřetní při klikání na odkazy v internetových vyhledávačích i v sociálních sítích.

Pro uživatele představují rizikový obsah také „dramatická“ videa z neštěstí; při jejich přehrání může být ale počítač infikován malwarem. Nebezpečné mohou být i obrázky v odpovědích vyhledávačů na dotaz týkající se pohromy.

Uživatelům lze doporučit opatrnost. Kromě obvyklých rad pro práci s nevyžádanými e-maily a odkazy v nich je v této souvislosti třeba poznamenat, že adresu v doméně .org si může zaregistrovat kdokoliv, rozhodně nemusí jít o charitativní organizaci.Komentáře