Last.fm hájí YouTube ve sporu s PRS
Pro legální sdílení hudebních videí na internetu nestačí serveru YouTube hradit pouze poplatky nahrávacím společnostem za audiovizuální aspekty videí, ale je povinný platit také licence hudebním vydavatelům za samotnou hudbu a texty písní. Za vybírání těchto poplatků je zodpovědná právě asociace hájící autorská práva hudebníků (PRS). YouTube ale nesouhlasí s podmínkami, které si PRS diktuje.
Zakladatel Last.fm Martin Stiksel volá po „přijatelném řešení situace“, které bude zahrnovat levnější a „méně komplikované“ licence. Stiksel v rozhovoru pro BBC řekl: „Byl to velmi troufalý krok ze strany firmy Google, ale všichni žijeme ve velmi konkurenčním prostředí a výše poplatků to musí reflektovat. Základní problém je, že musíme čelit stále komplikovanějším a nákladnějším licencím na online hudbu. Platíme pokaždé, když si jakýkoli uživatel pustí nějakou skladbu či se shlédne videoklip. To je sice mnohem přesnější způsob pro určování ceny licence na dané písně, ale pro nás zároveň velmi drahý. Klasická rádia platí pouze fixní minimum, což je výrazně levnější způsob zakoupení licence.“
Zájem Last.fm na vyřešení sporu mezi YouTube a PRS je dán především provázaností společenské sítě s Google serverem pro sdílení videa. Uživatelům Last.fm je na stránkách sítě nabízeno shlédnutí stovek videí prostřednictvím YouTube, což v případě Britů nyní není možné.