Letošní trendy v systémech ERP: poptávka v ČR se zvýší

Letošní rok se v oblasti podnikových informačních systémů ERP ponese ve znamení několika výrazných trendů. Zvýšená pozornost se bude věnovat uživatelské přívětivosti a mobilitě, pokračovat bude nárůst popularity dvouvrstvé ERP strategie.

Letošní trendy v systémech ERP: poptávka v ČR se zvýší


Ani letošek se nejspíš neobejde bez problémů v nasazování projektů ERP a přetrvá i nedostatek kvalitních a zkušených konzultantů ERP. Alespoň to tvrdí analýza společnosti J.K.R.

V uplynulém roce se podniky v ČR zaměřovaly především na efektivní provoz a nízké náklady, s čímž souviselo i omezení investic do IT. „Díky neustálému omílání krize, recese a obav z budoucnosti toto vše skutečně nastalo a řada firem pozastavila a odložila větší investice. Ovšem omezení inovací nelze odkládat donekonečna, takže v závěru roku přišlo velmi výrazné oživení poptávky," popsal situaci na trhu v roce 2013 Vladimír Králíček, generální ředitel společnosti J.K.R. (dodavatel systému Byznys ERP). Letošní rok by se podle Vladimíra Králíčka měl nést v oblasti systémů ERP ve znamení vyšší poptávky než vloni a místo tlaku na nízkou cenu budou zákazníci tlačit na vysoký přínos.

Konzumerizace

Konzumerizace aplikací ERP bude letos podle J.K.R. dále postupovat. Tradiční systémy ERP s dlouhou dobou implementace odloučené od ostatních informačních systémů v rámci organizace budou ustupovat. Nahrazují je modernější a „lehčí" platformy, kterým nedělá problémy provázanost reálných procesů, snadné napojení na nejrůznější zdroje dat, včetně podpory pro sociální sítě či big data. Letos se ale také začne ukazovat, zda nejrůznější sociální funkce, přidávané (a inzerované) do  řešení ERP, mají nějaký reálný přínos například pro pracovníky péče o zákazníky a obchodní analytiky, či zda šlo jen o módní slogan.

Dvouvrstvá strategie ERP bude i letos patři mezi oblíbené volby u firem s nadnárodní strukturou. Znamená to mít jeden primární systém pro centrálu a pobočkám umožnit používat řešení, které více vyhovuje jejich konkrétním potřebám, le lépe lokalizované a s místní podporou, umožní rychlé nasazování moderních funkcionalit a je také levnější. To je obrácený trend v porovnání se situací před 10-20 lety, kdy se lokální systémy naopak nahrazovaly.

 

Úvodní foto: © kromkrathog - Fotolia.com


Komentáře