Lidé se v zaměstnání stále častěji nevěnují práci, ale internetu

Míra zneužití pracovního času v tuzemských firmách v loňském roce vzrostla o šest minut na celkových 58 minut denně. Za tímto nárůstem promrhaného času podle autorů studie, firmy truconneXion, stojí postupující rozvolňování tradičního rytmu pracovního dne a zejména chytré mobilní telefony.

Lidé se v zaměstnání stále častěji nevěnují práci, ale internetu


„Z chytrých mobilních telefonů se v závěru roku 2015 uskutečnilo více než 55 % mimopracovních přístupů k internetu. Pro Čechy je během pracovní doby pohodlnější komunikovat s přáteli, bavit se na sociálních sítích či jen tak lelkovat po síti z mobilních telefonů či tabletů. Chytré mobily a tablety ve firmách na rozdíl od stolních počítačů a notebooků dosud nepodléhají takové míře kontroly monitorovacích programů, takže se na nich zaměstnanci cítí bezpečněji. Pro firmy však představují hrozbu jak z pohledu promrhaného času, tak z pohledu bezpečnosti informací, které se na těchto zařízeních nacházejí,“ říká Martin Hnízdil ze společnosti truconneXion.

Převedené do průměrné hrubé měsíční mzdy jednoho zaměstnance v roce 2015, zaměstnavatel za vyřizování jeho soukromých záležitostí z firemního počítače nebo mobilu denně tratil 149,63 Kč,což je téměř o 20 Kč více než před rokem:

„Za měsíc poflakování to v průměru představuje 3 130 Kč a za celý loňský rok 37 560 Kč, tedy o 4 800 Kč než v roce 2014. Tyto částky vynaložily firmy na mzdových prostředcích, aniž by byly podloženy reálnou prací. Ročně je tato částka tedy o více než 11 600 Kč vyšší, než byl v loňském roce průměrný měsíční plat v České republice,“ tvrdí Hnízdil.

 

Žebříček zneužívání pracovního času - denní průměr na zaměstnance v roce 2015

  1. Sociální sítě - 15 min
  2. Zpravodajské portály a multimédia - 12 min
  3. On-line komunikátory (ICQ, Skype) - 10 min
  4. E-mail pro soukromé účely - 9 min
  5. On-line nakupování - 8 min
  6. Hraní her - 4 min

 Zdroj: truconneXion

Úvodní foto: Fotolia © vadymvdrobot


Komentáře