Lidé stále ve velkém posílají řetězové e-maily

6. 5. 2020

Sdílet

Vyplývá to z průzkumu projektu Digitální pevnost z konce dubna letošního roku. Většina (cca tři čtvrtiny) e-mailů obsahuje vtipy a vtipné obrázky, přibližně 10 % řetězových e-mailů se pak točí okolo politiky.

„Polovina Čechů řetězové e-maily pravidelně otevírá, třetina včetně přílohy. Soubor v příloze ale může být zavirovaný, a uživatel tak jedním klikem ohrozí celý svůj počítač nebo telefon. Lidé mají k odesílatelům obvykle důvěru a neočekávají, že by jim třeba kolega z práce nebo babička poslala něco nebezpečného. Jenže virus do dokumentu v příloze schoval někdo úplně jiný a ten jen sleduje, jak se šíří bez vědomí odesílatelů,” tvrdí Miloslav Lujka ze vzdělávacího projektu Digitální pevnost upozorňujícího na úskalí internetu.

Zatímco zhruba 25 % Čechů považuje obsah řetězových e-mailů za důvěryhodný, necelých 70 % respondentů to má naopak. Přibližně 44 % adresátů pak řetězové e-maily posílá dalším lidem. Nejčastěji se jedná o starší lidi, ženy a lidi s nižším vzděláním.

„Součástí řetězových e-mailů je obvykle i celá historie přeposílání včetně e-mailových adres. Ty pak může kdokoliv zneužít a začít na ně posílat třeba různé obchodní nabídky nebo reklamy. Když už se někdo rozhodne e-mail přeposlat, doporučuji smazat část s adresami předchozích příjemců,” uvádí Lujka. Ještě dodejme, že k výsledkům průzkumu patří i fakt, že 54 % Čechů vadí, že jim jsou řetězové e-maily přeposílány.

Zdroj: TZ Digitální pevnost

 

Našli jste v článku chybu?