Začněme u specifikací: Lumix DMC-TZ10 nabízí širokoúhlý objektiv (stejný jako předchůdce, ohnisková vzdálenost po přepočtu na kinofilm činí 25 mm), dvanáctinásobné optické přiblížení, 3palcový displej s rozlišením 460 tisíc bodů nebo HD video s podporou AVCHD. Opět nechybí pokročilé rozpoznávání tváří, stabilizátor obrazu Mega I.O.S. nebo stereo zvuk. Rozlišení CCD čipu činí dle specifikací 14,5 megapixelu, pořízené fotografie mají rozlišení maximálně 12 megapixelů.
Nové manuální režimy dovolují nastavit separátně clonu nebo čas, případně obojí. Malý rozsah clony nedává příliš volnosti, u času ovšem tento problém mít nebudete. Souřadnice z GPS lze nechat přidávat k fotografiím i k videu; v databázi fotoaparátu je dle dostupných údajů na půl milionu lokalit, u kterých je fotoaparát schopen přiřadit nejen souřadnice, ale i název.
Zaostřeno na funkce
TZ10 vám stejně jako TZ7 nabídne všechny funkce, které byste od zařízení této třídy očekávali. K dispozici je kromě výše uvedených manuálních režimů i zcela automatický režim a poté řada režimů předdefinovaných, k nimž patří mimo jiné portrét či autoportrét a noční portrét, krajina i noční krajina (a asistent pro realizaci panoramat), západ slunce, hvězdná obloha, ohňostroj, pláž, sníh, sport, série snímků s bleskem nebo bez, pod vodou a další. Režimy dítě a mazlíček jsou i tentokrát schopny automaticky doplňovat k fotografii jméno fotografovaného i s jeho věkem.
Režimy lze – v případě, že to dává smysl – doladit dalšími nastaveními, například volbou jednoho z běžných režimů blesku, vyvážením bílé a podobně. Nejpoužívanější režimy si pak lze nastavit jako uživatelské (k dispozici jsou pro ně speciální pozice) a dostat se k nim velmi rychle jen pootočením přepínače. Zvláštními režimy jsou makro a makro zoom (s ostřením od tří centimetrů).
Nastavit můžete citlivost v rozsahu ISO 80 až 1600, zvolit poměr stran fotografie 4:3, 3:2 a 16:9 (a lze si určit, že se jeden záběr automaticky vyfotografuje s různými poměry stran a vy si vyberete ten nejlepší snímek; díky tomu, že fyzické rozlišení snímače CMOS činí 14 megapixelů, nabízejí reálně pořízené snímky rozlišení cca 12 megapixelů), nechybí funkce bracketingu (expozičního vějíře), při níž se pořídí tři fotografie s různou kompenzací expozice za sebou. V nabídce je i zobrazení histogramu, nechybí horizontální a vertikální vodicí linky...
Již v úvodu padla zmínka o možnosti zaznamenávat HD video (v rozlišení 1280 x 720 pixelů) ve formátu AVCHD, k dispozici je ovšem i motion JPEG a nižší rozlišení. Dodejme, že při pořizování videa se zaznamenává i zvuk a pro nastavení záznamu lze využít řadu z předdefinovaných fotografických režimů i měnit optický zoom. V záznamu zvuku lze ve srovnání s TZ7 zaznamenat slyšet výrazný rozdíl – TZ10 je náchylnější k zaznamenání zvuku motorku zoomu a v tichých pasážích je patrný také šum na pozadí.
Fotografujeme, točíme
Používání přístroje je snadné, v řadě situací je příjemná možnost volby zpravidla velmi dobře fungujícího automatického režimu nebo některého z režimů předdefinovaných. Mnohé funkce lze volit z rychlého menu tlačítkem Q.menu a co je velmi příjemné v případě, že s fotoaparátem máte v úmyslu natáčet i video – přístroj disponuje – stejně jako předchůdce a letos už i mnohá konkurence – samostatnou spouští pro fotografie a samostatným tlačítkem pro start a ukončení záznamu videa. Stejně jako u TZ7 i zde je třeba pochválit displej, který nabízí vynikající rozlišení a velmi dobré zobrazení pořízených snímků i videa.
Start fotoaparátu je svižný (cca 2 sekundy), zpomalovat při práci vás nebude ani ostření (nabízející několik režimů), které – opět stejně jako u TZ7 – zaváhá snad jen v případě zoomu u maxima za horších světelných podmínek. Pořizované fotografie jsou za všech podmínek velmi dobré – ostré a s jasnými barvami (jejichž podání lze v případě potřeby doladit vhodným nastavením přístroje). Ani TZ10 nemá trable s chromatickou aberací nebo s viditelnými neostrostmi v okrajových částech snímku. Zaznamenali jsme jen slabé soudkovité zkreslení při širokoúhlém záběru, které je však na běžných snímcích neznatelné.
Rovněž kvalita videa je velmi dobrá. Při vhodném nastavení fotoaparát v průběhu natáčení velmi dobře ostří a nabízí i dobrou citlivost za horších světelných podmínek.
Významnou výhodou oproti předchozímu modelu TZ7 je tužší kolečko voliče režimů. U TZ7 mělo tendenci se otáčet kdykoli jste o něj jen trochu zavadili, u TZ10 pěkně sedí ve vybrané poloze. Současně došlo k přeskládání prvků na horní straně přístroje – a k této změně lze jen konstatovat, že je věcí osobních preferencí a z našeho pohledu nečiní ovládání přístroje ani lepším ani horším než u TZ7.
Naopak u GPS je vždy třeba zvažovat, zda vám její stálé zapnutí stojí za zvýšenou spotřebu (i ve vypnutém stavu).
Shrnutí
Fotoaparát Lumix DMC-TZ10 nabízí ve své kategorii nejen všechny obvyklé funkce, ale i řadu dalších navíc. I když se za poslední rok – od uvedení kvalitou srovnatelného modelu TZ7 – laťka kvality digitálních fotoaparátů posunula opět o trochu výše, stále hodnotíme kladně kvalitu pořizovaných fotografií i videa. Doporučená koncová cena (10 995 Kč s DPH) je o několik stokorun nižší než původní zaváděcí cena předchozího modelu TZ7, v řadě obchodů jej však pořídíte i výrazně levněji. Opět se tedy samozřejmě nejedná o laciný kompakt ze spodní části spektra, ale za danou cenu nabízí poměrně hodně muziky.