Pokud přežijeme marketingově prachpodivný název, čeká nás instalace. Ta na natolik komplexní program není nijak zdlouhavá, takže brzy budeme moci začít pracovat. Při prvním pohledu nás praští do očí povedená grafika, která má (v souladu s posledními trendy) lehký nádech trojrozměrnosti.
Jedním z důvodů, proč vývoj videoeditačních programů spí na vavřínech, je zřejmě dosažení současného maxima. Doba nestabilních programů je pryč a v dané kategorii má většina programů stejné funkce, aplikace i triky. Magix příjemně překvapí pohodlným grafickým rozložením základních kroků, byť o nějakých revolučních změnách nemůžeme mluvit.
Vyjmenovávat jednotlivé funkce, aplikace či templáty nemá dost dobře cenu, na to je Magix příliš robustním programem. Zmínil bych spíše místa, ve kterých se liší od konkurence. Příjemnou změnou je to, že běžný fading není součástí přechodů, neboť jej nastavíme mnohem pohodlněji přímo z časové linky. Další méně běžnou funkcí jsou rotace a změny velikosti objektů ať již ve fotografii nebo v klipu.
Byť 3D televize (a když jsme u toho, ani filmy) zatím žádnou mimořádnou díru do světa neudělala, bez podpory 3D dnes nemůže žádný videoeditační program existovat. Proto bohatá podpora 3D efektů (včetně stereo 3D) nijak nepřekvapí. Od minulé verze byla posílena podpora audia, od čištění šumu až po celkové manipulace s kvalitou. Plná podpora HD je samozřejmostí, potěší podpora 24p nebo podpora současné editace záběrů dvou kamer.
Program existuje ve třech verzích: Movie Edit Pro MX (70 dolarů), Movie Edit Pro MX Plus (100 dolarů) a Movie Edit Pro MX Premium (130 dolarů). Samozřejmě i tady platí, že co si zaplatíme, to dostaneme. Dvě levnější verze se zase tak giganticky nemění, nejdražší je vylepšena aplikacemi Red Giant Magic Bullet Quick Looks, NewBlueFX Light Blends a proDAD Vitascene 2. Tyto aplikace koupené od externích firem zvyšují hodnotu balíku o dobré tři stovky.
Verdikt
Pokud bych měl najít také nějaký ten chloupek na dortu, tak neurychlené dekódování h.264 je pomalejší, než je tomu u konkurence. Nějak mimořádně nenadchnou ani plug-ins pro barevné korekce.
Jestliže mám ale kombinovat cenu s ovládáním, nabídkou funkcí, stabilitou a výslednou kvalitou videa, osmnáctka (zvláště v nejdražší verzi) je rozhodně na hrotu videoeditačních programů dané cenové kategorie. A jelikož se tato verze může chlubit více než šedesáti novinkami nebo alespoň vylepšeními, její koupí neprohloupíme.
Hodnocení: 85 procent
Pro: Výrazně vylepšená verze
Proti: Nic
Cena: 70, 100, 130 USD
Výrobce: Magix