Téměř polovinu všech detekcí škodlivých kódů v České republice, jež v září zaznamenal Eset, tvořil malware Danger. Podíl nebezpečného kódu, který se šíří prostřednictvím příloh e-mailových zpráv, oproti srpnu vzrostl na víc než 47 procent.
Na předních místech v přehledu virových hrozeb se tento downloader drží již několik měsíců a počet napadení tímto kódem neustále roste.
„JS/Danger.ScriptAttachment je klasický downloader, který do napadeného zařízení stahuje další škodlivé kódy, velmi často ransomware, jež zařízení zašifrují a poté po obětech požadují výkupné,“ konstatuje Miroslav Dvořák, technický ředitel Esetu.
Obdobně se chová i Nemucod, druhý nejčastěji šířený malware v Česku. Analytici v září zaznamenali významný nárůst výskytu tohoto škodlivého kódu. Oproti srpnu se zvýšil jeho podíl na detekovaných hrozbách čtyřnásobně – ze srpnových 5,4 procenta na zářijových více než 20 procent.
Podíl malwaru Nemucod na škodlivých kampaních v Česku se dosud pohyboval okolo pěti procent, jeho nárůst na zářijových 21,32 procenta kopíruje celosvětový trend. „Malware Nemucod byl během letošního roku použit při několika kampaních a koncem března dosáhl 24procentního podílu v celosvětové detekci škodlivých kódů,“ dodává Dvořák.
Trojici nejčetnějších kybernetických hrozeb v září pak uzavírá Java/Adwind, který funguje rovněž jako backdoor a útočníci jej používají pro napadání bankovních účtů. Oproti srpnu, kdy v Česku představoval rovněž třetí největší potenciální riziko, jeho podíl vzrostl téměř o půl procentního bodu na 4,25 procenta.
Top 10 hrozeb v České republice, září 2016:
- JS/Danger.ScriptAttachment (47,28 %)
- JS/TrojanDownloader.Nemucod (21,32 %)
- Java/Adwind (4,25 %)
- VBA/TrojanDownloader.Agent.BRV (2,06 %)
- VBA/TrojanDownloader.Agent.BSV (1,46 %)
- JS/ProxyChanger (1,3 %)
- SWF/Exploit.ExKit (1,15 %)
- JS/Kryptik.RE (1,06 %)
- VBA/TrojanDownloader.Agent.BTR (0,79 %)
- MSIL/Kryptik.GZH (0,71 %)
Zdroj: Eset, říjen 2016