Hlavní navigace

Největší hrozbou na konci roku 2008 byl červ zneužívající funkci ve Windows

15. 1. 2009

Sdílet

Nejvyšší počty detekcí v posledním měsíci minulého roku zaznamenala hrozba INF/Autorun (10,64 %). Vyplývá to z analýzy systému Eset ThreatSense.Net. INF/Autorun zneužívá funkci automatického spuštění ve Windows a díky velkému rozšíření přenosných USB disků a paměťových karet se celý rok 2008 vyskytuje na předních místech virových žebříčků. Druhou nejvíce šířenou hrozbou v prosinci 2008 byl trojan Win32/PSW.OnLineGames, vykrádající artefakty a hesla z počítačových her.
Na třetím místě byla v prosinci komplikovaná hrozba Win32/Conficker (3,90 %). Jde o síťového červa šířícího se zneužíváním známé zranitelnosti v operačním systému Windows. Slabina se nachází v RPC podsystému a červ ji dokáže zneužít i na dálku. Win32/Conficker se snaží stáhnout do počítače různé infiltrace, především adware (nevyžádaná reklama). Kromě toho vypíná Windows firewall a spouští http server na náhodném portu.
Do první pětky se s podílem 3,01 % všech detekovaných infiltrací v prosinci 2008 dostal Win32/Agent. Jde o generické označení různorodých trojanů, mezi kterými jsou vykradači citlivých údajů z infikovaných počítačů. Mezi nejrozšířenějšími „viry" se v prosinci udržela i potenciálně nevyžádaná aplikace Win32/Toolbar.MyWebSearch (3,00%). Jedná se o přídavný panel, který veškeré vyhledávání uživatele na internetu směřuje přes stránku MyWebSearch.com.
Česko
Při pohledu na výsledky detekcí v Česku je zřejmé, že typy hrozeb se dlouhodobě nemění, jen se mění jejich pořadí. Nejrozšířenější infiltrací byla v prosinci 2008 hrozba Win32/Toolbar.MyWebSearch (4,99 %), následuje Win32/Adware.Virtumonde (2,81 %) a INF/Autorun (2,78 %).

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?