Malware z Facebooku vám ukradne hesla, míří na prohlížeče Chrome

Podvodnou kampaň, která uživatele nutí, aby si stáhli infikované rozšíření internetového browseru Google Chrome, popsali experti Esetu. Varují, že tak lidé mohou lehce přijít o svá hesla.

Malware z Facebooku vám ukradne hesla, míří na prohlížeče Chrome


Kampaň běží na sociální síti Facebook. Jeho základem je škodlivý plugin do prohlížeče Google Chrome, který je ve skutečnosti upravenou verzí jinak legitimního doplňku pro tvorbu obrázků ve formátu GIF. Pokud si jej uživatel stáhne, může ztratit kontrolu nad svým profilem.

Eset v dubnu tuto hrozbu, kterou eviduje pod označením JS/Kilim.SO a JS/Kilim.RG, detekoval v desítkách zemí včetně České republiky.

„Útočníci se pomocí technik sociálního inženýrství snaží přesvědčit uživatele Facebooku, aby si přehrál video, které je nejčastěji nazváno My first video, My video či Privat video. Po kliknutí na odkaz se otevře falešná internetová stránka podobná YouTube, která místo přehrání videa žádá o instalaci infikovaného pluginu ‚My Gif‘, neboť jinak nebude údajné video možné přehrát,“ vysvětluje Miroslav Dvořák, technický ředitel Esetu.

Pokud si oběť nainstaluje škodlivý plugin, dojde k nákaze internetového prohlížeče a infiltrace pokračuje i dále. Jeho profil na sociální síti Facebook začne velmi rychle šířit odkaz na falešnou stránku s video obsahem mezi jeho přátele, změní přístupové heslo k jeho profilu na Facebooku a začne přidávat nové přátele, vytvářet facebookové stránky, měnit a skrývat příspěvky. Tato funkcionalita ale aktuálně není využívána.

Škodlivá kampaň se přitom šíří přes spam a infikované účty na Facebooku a je při tom podle Esetu velmi úspěšná.

V tuto chvíli cílí útoky pouze na uživatele internetového prohlížeče Google Chrome, ale neexistuje žádná záruka, že se v budoucnu nerozšíří i do dalších prohlížečů. Proto existuje riziko, že by se v budoucnu mohla stát mnohem nebezpečnější, pokud jejím prostřednictvím bude šířen i zákeřnější malware s novými schopnostmi, dodává Dvořák.

 

Jak se zachovat při nákaze?

  1. Odinstalujte škodlivý plugin „Make a GIF“ z prohlížeče Chrome.
  2. Zkontrolujte počítač spolehlivým antivirovým programem či on-line scannerem.
  3. Po kontrole a vyčištění počítače si změňte heslo do Facebooku, případně tak učiňte prostřednictvím jiného bezpečného zařízení. Heslo si neměňte na zařízení s infikovaným internetovým prohlížečem.
Úvodní foto: © bicubic - Fotolia.com


Komentáře