McAfee zveřejnilo detaily o největších kyberútocích poslední doby

5. 8. 2011

Sdílet

Laboratoře McAfee Labs publikovaly jednu z nejkomplexnějších studí o dlouhodobé akci počítačových zločinců, jejichž cílem bylo získávat tato cenná data. Studie Operation Shady RAT mapuje posledních 5 let útoků proti 70 velkým nadnárodním firmám, vládám i neziskovým organizacím. Zkratka RAT současně znamená nástroje pro vzdálený přístup (remote access tools), což vyjadřuje jeden ze způsobů, jímž se útočníci dostávají do napadených systémů. Mnohdy nepozorovaně; jak vyplývá ze studie, velké firmy se dnes dělí de facto na dvě kategorie: na ty, které vědí, že byly napadeny, a na ty, které sice napadeny byly rovněž, ale nevědí o tom. Společnost McAfee získala informace o probíhajících útocích, když ve spolupráci s bezpečnostní komunitou objevila jeden z jejích řídicích (command-and-control) serverů, které využívali podvodníci. Pouze na tomto jediném serveru se nacházela ukradená data v objemu petabajtů. Všechny tyto akce provedla, zdá se, jediná skupina podvodníků, možná i s podporou nějaké vlády nebo obdobné instituce disponující dostatečnými zdroji pro akci podobného rozsahu.

V rozporu s častým přesvědčením se počítačoví podvodníci nezajímají v první řadě o informace o bankovních účtech nebo platebních kartách. Největší cenu dnes pro podvodníky mají jedinečné informace firem a vlád. Může se jednat např. o státní tajemství, zdrojové kódy softwaru, databáze softwarových chyb, archivy důvěrných e-mailů, znění právních smluv, technickou dokumentaci k výrobkům nebo o údaje o konfigurace systémů SCADA (systémy pro řízení průmyslových procesů).

Jak se ukazuje, operace Aurora – útok proti Googlu – i Night Dragon – útok proti energetickým firmám – jsou jen špičkou ledovce. Akce typu APT (Advanced Persistent Threats, pokročilé přetrvávající hrozby) jsou dnes mnohem častější, než si řada potenciálních obětí připouští. Útočníkům se v rámci operace Shady RAT podařilo kompromitovat celou řadu velkých firem i dalších organizací, a to bez ohledu na jejich geografické umístění nebo obor podnikání.

Plnou verzi studie Operation Shady RAT (angličtině) naleznete na webu laboratoří McAfee Labs: blogs.mcafee.com/mcafee-labs.

Našli jste v článku chybu?