Software nově obsahuje také údajně největší dosud vytvořenou interaktivní mapu noční oblohy. Novinky byly představeny tento týden na každoročním setkání odborníků z oblasti vzdělávání a vědy Faculty Summit 2010.
“Uživatelé aplikace WorldWide Telescope si nyní mohou přiblížit planetu Mars až na úroveň, kdy uvidí podrobné detaily jejího povrchu. Díky speciálnímu řežimu mapy mohou rovněž sledovat výšku jednotlivých kráterů či hloubku kaňonů. Nové funkce v lidech vyvolávají pocit, jako by tam skutečně byli,“ řekl Jiří Karpeta, ředitel divize vývoje ve společnosti Microsoft.
Trojrozměrný model Marsu byl vytvořen z více než 13 tisíc fotografií pořízených vesmírnými prostředky NASA včetně planetární sondy Mars Reconnaissance Orbiter. Obrázky byly následně spojeny dohromady, převedeny do 3D a mapa povrchu byla barevně upravena tak, aby co nejvíce odpovídala posledním poznatkům o vzhledu planety. Jako doprovodný materiál pro uživatele aplikace připravili přední astronomové také interaktivní videoprůvodce po Marsu.
Druhým rozšířením aplikace je nová virtuální mapa vesmíru Terapixel, která umožňuje sledovat jak celou hvězdnou oblohu, tak i přibližovat pohled na různé vzdálené galaxie. Mapa vnikla spojením tísíců obrázků oblohy pořízených během 50 let dvěma pozemními teleskopy – Palomar v americké Kalifornii a UK Schmidt v australském Novém Jižním Walesu. Svým terapixelovým rozlišením se stává vůbec největší fotografií noční oblohy na světě, které by po vytisknutí přesáhla velikost fotbalového hřiště.
Aplikaci WorldWide Telescope s uvedenými rozšířeními je možné zdarma stáhnout na stránkách: http://www.worldwidetelescope.org/Home.aspx.