Microsoft musí v USA přestat prodávat Word kvůli XML

Texaský soud nařídil společnosti Microsoft, že do dvou měsíců musí přestat prodávat svůj kancelářský editor Word od verze 2003 výše.


Problém se konkrétně týká patentu spojeným s technologií XML, neboť jeho držitelem je údajně společnost i4i. Ta Microsoft žalovala ohledně porušování jejích práv v této oblasti, neboť právě kancelářský produkt Word, který je nejčastěji distribuován v rámci sady Office, od verze 2003 a samozřejmě také v aktuální verzích 2007 (pro Windows) a 2008 (pro Mac OS) umožňuje uživatelům vytvářet dokumenty ve formátu XML.

Zástupci společnosti i4i jsou také přesvědčeni, že Microsoft porušuje jejich další technologie, které se využívají v OS Windows i v rámci .Net Framework. Zde však již není poškozování práv tak jednoznačné.

Společnosti i4i začala tento spor ohledně formátu XML v roce 2007 a dosud již na Microsoftu vysoudila částku 200 miliónů dolarů. Rozsudek je poměrně přelomový a není zatím jisté, jak na něj Microsoft bude přesně reagovat. Spekuluje se jak o možnosti licencování patentu od společnosti i4i, tak třeba o možném zrušení možnosti ukládání dokumentů ve formátu XML ve Wordu. Plánuje se i odvolání proti verdiktu. Nyní má tedy Microsoft 60 dní, aby situaci vyřešil, neboť není pravděpodobné, že by byl ochotný prodej tohoto svého produktu na území celých USA zastavit.Komentáře