Microsoft nabízí odměnu čtvrt milionu dolarů za dopadení autora viru Conficker

Až 250 000 dolarů si může připsat na své konto ten, komu se podaří najít autora viru označovaného jako Downadup či Conficker. Tuto částku nabízí Microsoft, jehož operační systémy vir postihuje.


Od svého objevení se v říjnu 2008 stihl Conficker již napadnout miliony počítačů (odhad tvrdí 12 milionů) a tento vir patří v současnosti mezi největší hrozby v kybernetickém světě. Geroge Stathakopulos z Microsoftu k tomu říká, že je to přece trestný čin a že autor viru by za svůj skutek měl nést zodpovědnost.

Conficker je schopný vlastní reprodukce a je hrozbou hlavně pro „nezazáplatované“ operační systémy Windows – počítač dokáže napadnout jak přes internet, tak i prostřednictvím oblíbeného USB disku a pokud PC infikuje, není až tak snadné se jej zbavit, protože ruší možnost aktualizace antivirového softwaru.

Společnost Microsoft již v roce 2003 zřídila takzvaný odměňovací program s rozpočtem kolem pěti milionů dolarů na financování a odměňování lidí, kteří jsou schopni postavit autory virů a škodlivých programů před spravedlnost. V roce 2005 Microsoft ocenil sumou 250 000 dolarů např. dva muže, kterém se podařilo identifikovat tvůrce viru Sasser. Toho později zadržely německé úřady.

O tom, jak se viru Conficker zbavit jsem podrobně psali v článku Šíření viru Conficker může přerůst v epidemii.

Další informace o tom, co podniká Microsoft proti šíření viru Conficker / Downadup najdete na SecurityWorldu v článku Microsoft vypovídá válku červu Conficker.

Zdroj: IT News.skKomentáře