Microsoft spouští hudební platformu Xbox Music

Microsoft dnes oznámil novou službu, která by měla konkurovat službám jako Apple iTunes nebo Amazon Cloud Player.


Xbox Music mohou od úterý 16. října využívat uživatelé konzolí Xbox, společnost nicméně neoznámila, zda k tomu dojde okamžitě na všech trzích, kde nabízí Xbox, nebo například až se zavedením služby Xbox Music Pass, která bude spuštěna v den uvedení Windows 8, tedy 26. října. Tato služba mimo jiné rozšíří podporu Xbox Music i na uživatele systémů Windows 8 a Windows RT.

Xbox Music

Podle informací Microsoftu se od roku 2005 prodalo 67 milionů konzolí Xbox. Microsoft na jaře loňského roku začal původně čistě herní platformu otvírat i pro další služby, otevření vlastního obchodu s multimediálním obsahem je tedy jen logickým pokračováním nastoupeného směru. „Jako společnost, která se zaměřuje i na zábavu, chápeme, že hudba tvoří významnou část náplně volného času našich uživatelů,“ prohlásil Jerry Johnson, generální manažer Microsoft Xbox.

Služba Xbox Music nahradí značku Zune, která neuspěla v konkurenčním boji s iTunes a kterou Microsoft přestal dále rozvíjet. Nová služba bude k dispozici jak bezplatně (s vkládanou reklamou), tak v placené verzi (za necelých 10 dolarů/200 korun měsíčně nebo bezmála 100 dolarů/2000 korun ročně). Podle informací Microsoftu by mělo být v tržišti k dispozici celosvětově zhruba 30 milionů skladeb (iTunes jich nabízí o 4 miliony méně). V první vlně ji budou moci využívat uživatelé Xboxů a Windows 8/RT/Phone ve 22 vybraných zemích (ČR mezi nimi pravděpodobně nebude), v příštím roce by měla být k dispozici i aplikace pro nejrozšířenější mobilní systémy iOS a Android. Průběžně by také měly přibývat další země, ve kterých bude možno tuto službu využívat.Komentáře