Mikroprocesory slaví 40 let na trhu

14. 11. 2011

Sdílet

Rozšíření mikroprocesorů je výsledkem nekompromisního následování Mooreova zákona, jenž předpovídá tempo vývoje křemíkových technologií. Podle Mooreova zákona, který po dobu více než čtyřiceti let platí za základní model v odvětví výroby polovodičů, se přibližně každé dva roky zdvojnásobí hustota tranzistorů, přičemž se současně zvýší funkcionalita a výkon a sníží náklady.

Pro srovnání: dnešní druhá generace procesorů Intel Core je oproti modelu Intel 4004 více než 350 000krát výkonnější a každý tranzistor intel 4004spotřebuje přibližně 5000krát méně energie než první mikroprocesor Intel 4004. Za tuto dobu také klesla cena jednoho tranzistoru přibližně 50 000krát.

Za vznikem prvního mikroprocesoru stáli Federico Faggin, Ted Hoff a Stanley Mazor, inženýři společnosti Intel. Jejich mikroprocesor byl původně vyvinut jako účinnější součástka do kalkulaček a sotva mohl někdo z nich tušit, jaký dopad bude mít už v poměrně krátké době na celou společnost.

Již deset let po Intel 4004 si jeho následovník Intel 8088 našel cestu do prvního osobního počítače a dnešní moderní mikroprocesory stojí za sofistikovanými výzkumy v oblasti vědy a výzkumu. Vedle zařízení každodenní potřeby se mikroprocesory používají ve vyspělých zařízeních, v nichž vykonávají složité výpočetní úkoly například z oblasti kvantové fyziky, předpovědi počasí, klimatického výzkumu, biologického modelování a fyzické simulace včetně simulace letounů v aerodynamických tunelech nebo výzkumu jaderné fúze. Vizualizace a výpočty velice komplexních rovnic ve velmi krátkém čase mohou výrazně rozšířit možnosti lidské inteligence.

V samotném oboru osobních počítačů lze nadále očekávat pokračující růst. Také díky tomu jsou dnes osobní počítače podstatně dostupnější: v roce 2000 si bylo možné v západní Evropě koupit průměrný osobní počítač za 5,5 týdenní mzdy, nyní to je již jedna týdenní mzda. V roce 2010 se každý den prodal téměř jeden milion osobních počítačů.

Analytická společnost Gartner odhaduje, že v roce 2011 se počet prodaných počítačů zvýší o 10,5 procenta (celkem dosáhne počtu 387,8 milionu kusů) a v roce 2012 dokonce růstu 13,6 procenta (440,6 milionu kusů). Data agentury Forrester svědčí o tom, že trh by mohl růst i podstatně rychleji. Forrester odhaduje, že v roce 2015 se bude na světě používat 2,25 miliardy osobních počítačů (oproti jedné miliardě na konci roku 2008) a tento růst bude veden hlavně novými trhy v Brazílii, Rusku, Indii a Číně. Právě na těchto čtyřech trzích se do roku 2015 prodá 800 milionů osobních počítačů. V západních zemích ovšem prodeje PC trpí zejména kvůli zájmu o tablety.

Našli jste v článku chybu?