Mikroservery dobývají svět, tedy prozatím jen ten webový

Architekturu mikroserverů, jež jsou určeny především pro low-endový hosting či poskytování webového obsahu, nedávno prezentovala firma Dell modelem DCS 5120.


Koncept tohoto řešení představil Intel už v roce 2009 a zahrnuje malé, jednoprocesorové úsporné servery, jež lze umísťovat do rozvaděčů či blade šasi v podstatně vyšší hustotě než je tomu u standardních zařízení, takže poskytují vynikající škálovatelnost.

Produkt má obvykle sdílené napájení, chlazení, úložiště i síťové připojení. Intel nabízí pro tuto skupinu serverů 30-45wattové  Xeony a navíc v nejbližších měsících hodlá představit upravené Atomy se spotřebou nižší než 10 W a podporou pamětí ECC (Error-Correcting Code) či 64bitového prostředí, přičemž podle mluvčího výrobce by mohl tento čip úsporných čipů představovat až 10procentní podíl veškerých procesorů Intelu pro oblast serverů.

Velký zájem o tento typ zařízení projevil podle svých slov například Facebook – tento typ prostředí prý podle testů „prokázala schopnost efektivního škálování a úspor,“ tvrdí Gio Coglitore, šéf laboratoří Facebooku.Komentáře