Misi Apollo 11 bude možné od čtvrtka sledovat on-line na internetu

Ve čtvrtek 16. července uplyne 40 let od startu kosmické lodi v rámci mise Apollo 11, která donesla první astronauty na Měsíc. Od tohoto čtvrtka proto v rámci oslav uvedeného výročí bude možné na internetu sledovat on-line přenos této události.


V rámci oslav výročí Apolla 11 byla zprovozněna webové stránka http://wechoosethemoon.org, na které již nyní běží odpočet startu a je možné volně nahlížet např. na detaily stojící rakety na mysu Canaveral, či se přihlásit do mail listu pro získávání průběžných informací. Od 15.32 zde pak ve čtvrtek začne se čtyřicetiletým zpožděním on-line přenos této události, která přinesla sice „malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo“ a například Radim Palouš, bývalý děkan Pedagogické Fakulty UK považuje právě stanutí člověka na Měsíci za okamžik, od nějž začíná nová éra lidstva, takzvaný Světověk.

Mise Apollo 11 začala konkrétně 16. července roku 1969 ve 13:32 hodin UTC a k přistání na Měsíci došlo 20. července ve 20:17 hodin. Celkově astronauti na povrchu našeho nejbližšího nebeského souseda strávili 21:36 hodin a přivezli zpět 21,55 kg vzorků. Zpět na Zemi se pak vrátili 24. července v 16:55 hodin. Detaily o této misi najdete v češtině např. na Wikipedii.

Za akcí s on-line video přenosem, naplánovanou ke čtyřicátému výročí letu, kterého se zúčastnili astronauti Armstrong, Collins a Aldrin, stojí knihovna a muzeum J. F. Kenedyho v USA, která nashromáždila potřebné záznamy a vytvořila celou prezentaci. Název stránky byl zvolen podle proslovu prezidenta Kenedyho v souvislosti s touto misí, jejíž úspěch Američané původně chtěli zopakovat někdy kolem roku 2020 a dokonce i na Měsíci postavit  základu, kterou bude možné dlouhodobě obývat. Nicméně podle všeho je nyní prioritou NASA let k Marsu, kterému možná padne návrat na Měsíc za obět. Více informací najdete v článku Na Mars přes Měsíc, nebo jinak? na Scienceworldu.Komentáře